Wyniki otwartego naboru projektów Festiwalu NARRACJE

Spośród 58 nadesłanych z całej Polski prac, kuratorka Festiwalu NARRACJE Anna Smolak, wybrała 9 najciekawszych projektów.

Oficjalna strona festiwalu

Do grona artystów organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej wraz z Gdańską Galerią Miejską festiwalu dołączają: Katarzyna Blajchert, Aleksandra Ciapka, Olga Kowalska i Xawery Wolski, Adrian „Lipskee” Lipiński, Patrycja Orzechowska, Pomme de Terre, Małgorzata Wesołowska i Gabriela Warzycka – Tutak, Anna Wesołowska – Owczarska, Maja Zaleska, Zosia Martin i Michał Szymończyk.

– Otrzymaliśmy ogromną liczbę zgłoszeń, spośród których wybraliśmy 9 propozycji, operujących różnymi formatami i mediami, od instalacji dźwiękowych, poprzez kreowanie nowych przestrzeni spotkania i działania performatywne. Ucieszył nas odzew twórców związanych z Nowym Portem, których spojrzenie wychodziło od własnego doświadczenia dzielnicy i miało bardziej osobisty charakter – mówi Anna Smolak, kuratorka Festiwalu NARRACJE 7 pod hasłem „Przemytnicy”.

Otwarty nabór projektów do odbywającego się 20 i 21 listopada w Gdańsku Festiwalu NARRACJE był zaproszeniem do przedefiniowania mieszkalnych kwartałów Nowego Portu w kategoriach „nie-miejsc”, które kuratorka festiwalu określa jako: – Przestrzenie pomiędzy, tranzytowe, naznaczone tymczasowością, które szczególnego znaczenia nabierają w odniesieniu do głównej koncepcji tegorocznej edycji festiwalu związanej ze zjawiskiem przemytu. Anna Smolak sugerowała by przez różnorodne formy artystycznych interwencji w przestrzeń publiczną dzielnicy zwrócić uwagę na tajemnicze podwórka, pasaże, bramy i zaułki. Wybrane prace, w różnorodny sposób, opowiedzą na nowo historie Nowego Portu i jego mieszkańców.

– Ocenialiśmy, w jaki sposób artyści, wykorzystując pojęcie „nie-miejsca” odniosą się do konkretnych przestrzeni w obrębie dzielnicy Nowy Port. Sięgnęli po materiały dokumentalne – nagrania dźwiękowe, archiwa fotograficzne – proponując prace, które pozwolą spojrzeć wstecz i skonfrontować się z legendą Nowego Portu. Wśród wybranych koncepcji są też takie, które stanowią bardziej przewrotny komentarz, zapraszają do miejsc, w których fantazja splata się z rzeczywistością, a odbiorca sam decyduje, którym tropem chce podążyć – kontynuuje Anna Smolak.

Prace wybrane w otwartym naborze projektów Festiwalu NARRACJE 2015:
– „Bez tytułu” – Katarzyna Blajchert,
– „Kryjówka” – Aleksandra Ciapka,<
– „Jednodobowe wróżby” – Olga Kowalska i Xawery Wolski,
– „Bez tytułu” – Adrian „Lipskee” Lipiński,
– „Księżycówka” – Patrycja Orzechowska,
– „#diwa_przewodniczka”- Pomme de Terre,
– „Agencja Mieszkaniowa Newport” – Małgorzata Wesołowska i Gabriela Warzycka-Tutak<
– „Bez tytułu” – Anna Wesołowska – Owczarska,
– „Międzymorze” – Maja Zaleska, Zosia Martin, Michał Szymończyk.