11.11 Święto Wolności imienia Jacka Kaczmarskiego

Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na gdańską część wydarzeń odbywających się w ramach Święta Wolności festiwalu im. Jacka Kaczmarskiego.

Termin: 11.11.2016, godz. 19.00
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności
Bilety: 20 zł

Święto Wolności to cykl wydarzeń poświęconych polskiej piosence autorskiej, w tym roku skupiony wokół twórczości jednego z najbardziej charakterystycznych artystów powojennej Polski – Jacka Kaczmarskiego. Jest kontynuacją i bezpośrednim nawiązaniem do wydarzeń, które odbyły się w czerwcu 2014 roku w ramach Oficjalnych Obchodów 10. rocznicy śmierci Jacka Kaczmarskiego oraz 25. rocznicy I wolnych wyborów w Polsce.

Nazywano go bardem Solidarności, był symbolem buntu, muzycznej opozycji wobec władz PRL. Pisał nie tylko o polityce, choć to właśnie o niej traktuje większość najbardziej znanych tekstów Kaczmarskiego. Muzyką opowiadał o historii Polski różnych epok, inspirowało go malarstwo wielkich mistrzów, literatura i obce kultury, pisał o wartościach – nie tonem mentorskim, a dowcipnym, lekko ironicznym.

Wydarzenia odbędą się nieprzypadkowo w miastach, z którymi Jacek Kaczmarski był blisko związany. Pierwszym z nich jest Gdańsk, będący kolebką „Solidarności” ­– ruchu o kardynalnym znaczeniu dla historii Polski i Europy, z którego etosem związana była działalność Jacka Kaczmarskiego. W Gdańsku wybitny poeta piosenki spędził również ostatnie lata życia. Drugim miastem jest Warszawa – miejsce urodzenia twórcy i początków jego działań artystycznych. Tam Jacek Kaczmarski uczęszczał do XV Liceum Ogólnokształcącego im. Narcyzy Żmichowskiej, tam też ukończył studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

20161025_11_robmyswoje_festiwal_jacka_kaczmarskiego_2016_plakat_b2_gdansk