„Schyłek Szatrangu” w Radiu Gdańsk

Wkrótce na antenie Radia Gdańsk wyemitowane zostaną fragmenty powieści Marka Szalszy „Schyłek Szatrangu”, nagrodzonej w Konkursie Literackim Miasta Gdańska im. Bolesława Faca.

Pierwszy odcinek słuchowiska, w opracowaniu Iwony Borawskiej i interpretacji aktorskiej Rafała Kowala, już w poniedziałek 21 września.

„Schyłek szatrangu” to powieść satyryczno-obyczajowa nagrodzona w Konkursie Literackim Miasta Gdańska im. Bolesława Faca za rok 2014. Misternie skonstruowana akcja książki rozgrywa się w bliżej nieokreślonym dużym mieście na zachodzie Polski, a obiektem ironicznego opisu staje się w niej – według słów prof. Kazimierza Nowosielskiego – „ludzka głupota: zestandaryzowana i zmanipulowana świadomość człowieka, zbanalizowane przez media jego wyobrażenia o świecie i sobie samym, zadowalanie się namiastkami prawdy i powierzchowność międzyludzkich relacji. Od strony fabularnej „Schyłek szatrangu” to dzieło niezwykle atrakcyjne, bo w znacznym stopniu zbudowane na schemacie powieści kryminalnej, a nawet szpiegowskiej; intryga goni tu intrygę, jedno wydarzenie zdaje się ciekawsze od drugiego. Żywa wyobraźnia, humor, realizm i gorzka ironia stanowią o niepowtarzalnych walorach tej książki”.

Marek Szalsza jest pisarzem i tłumaczem. Dzieciństwo spędził w Katowicach i Gdańsku, mieszkał w Wiedniu, obecnie mieszka w Sopocie. Publikował opowiadania w czasopismach i antologiach. „Schyłek szatrangu” to jego pierwsza powieść.

Pierwszy odcinek słuchowiska wyemitowany zostanie na antenie Radia Gdańsk w poniedziałek 21 września rano, o godz. 5.10 i wieczorem o 21.50. Fragmenty powieści będą się ukazywać do 6 listopada.

63454

Tagi