Nominacje do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za 2015 rok

Mała Kapituła Pomorskiej Nagrody Artystycznej przyznała dziesięć nominacji do nagrody w kategorii „Kreacje artystyczne”, trzy do tytułu Pomorskiej Nadziei Artystycznej oraz trzy nominacje do miana Mecenasa Kultury.

Laureatów poznamy podczas gali, która odbędzie się w czwartek, 21 kwietnia 2016 r., o godz. 19.00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Pomorska Nagroda Artystyczna jest najważniejszą nagrodą samorządu województwa pomorskiego kierowaną do środowiska artystycznego województwa pomorskiego. Jest wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia w dowolnej dziedzinie kultury i sztuki, które zdarzyły się w roku poprzedzającym jej wręczenie. Wskazania członków Małej Kapituły PNA dały wyraźny sygnał, że w minionym roku wiele ważnych wydarzeń kulturalnych działo się w regionie, bądź dotyczyło kultury regionalnej.

Do PNA nominowani zostali:

Maciej Kraiński i Dobromiła Rzyska-Laube za pracę na rzecz przywrócenia dawnej świetności pałacowi rodziny Sierakowskich, gdzie dziś ma siedzibę Muzeum Tradycji Szlacheckiej. Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią, Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku;

Leszek Sarnowski doceniony został za stworzenie Kwartalnika Społeczno-Kulturalnego Dolnego Powiśla i Żuław „Prowincja”, za wkład w promowanie lokalnych twórców i budowanie regionalnej tożsamości kulturowej;

kolejne wyróżnienie otrzymały Witosława Frankowska i Aleksandra Kucharska-Szefler za unikatowy album „Kaszuby w pieśni artystycznej” – zbiór najwartościowszych kompozycji wokalnych z zakresu kaszubskiej pieśni artystycznej, zarówno oryginalnej, jak i inspirowanej kulturą ludową.

Mała Kapituła wyróżniła również ciekawe zjawiska z dziedziny muzyki. W tej edycji PNA nominacją wyróżniono:

Przemysława Dyakowskiego za „Swing!” – lekką płytę w stylistyce muzyki swingowej w wykonaniu weterana pomorskiego jazzu z formacją Take It Easy;

Tadeusza Dixę i Andrzeja Dziadka dostrzeżono za powołanie do życia Festiwalu Muzyki Współczesnej Nowe Fale, na którym zaprezentowano aż dziesięć prawykonań, jako nowe wydarzenie promujące muzykę współczesną w Polsce Północnej;

nominację przyznano Konradowi Mielnikowi za pomysł i kształt Gdańskiego Festiwalu Muzycznego 2015, w tym przede wszystkim za koncert inauguracyjny w Centrum św. Jana w Gdańsku – monumentalną „Pasję wg św. Mateusza” Jana Sebastiana Bacha.

Ponadto docenione zostały Małgorzata Abramowicz i Grażyna Kilarska za wystawę „Od figurek do marionetek. Historia Wileńskiego Teatru Łątek. Wilno 1936 – Gdańsk 1959″, pokazującą dzieje pierwszej stacjonarnej sceny lalkowej w Trójmieście i wówczas jedynego teatru marionetkowego w Polsce.

Do Pomorskiej Nagrody Artystycznej nominowano także Michała Szlagę za współtworzoną z Tomaszem Kopcewiczem kontemplacyjną wystawę „Odyseja #1″, prezentowaną w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, za perfekcyjne uchwycenie piękna morza.

Na statuetkę ma szansę również Marzena Nieczuja-Urbańska za książkę „Teatr… jest całym moim życiem. Opowieść o Ryszardzie Majorze” – bogaty zbiór nasyconych emocjami opowieści przeplatanych anegdotami z życia teatru.

W gronie nominowanych znalazła się Aurora Lubos za performance „Z wody” –
akt solidarności z uchodźcami zaangażowany w obronę wartości humanitarnych.

Spośród dziesięciu nominacji w kategorii Kreacje artystyczne Duża Kapituła PNA wybiera trzech laureatów. Laureaci otrzymają statuetkę Gryfa Pomorskiego oraz równorzędne nagrody pieniężne w wysokości 15 tys. złotych każda.

Przyznane zostanie także osobne wyróżnienie – Pomorska Nadzieja Artystyczna – które otrzyma młody twórca rokujący wielkie nadzieje na przyszłość. Za rok 2015 nagrodę mają szansę otrzymać:

Katarzyna Banucha i Bartosz Filip za zainicjowanie i organizację festiwalu literackiego „Czytanie Pomorza. Korzenie”, świeżą i oryginalną propozycję promowania literatury powstającej na Pomorzu i tworzonej przez autorów stąd pochodzących;

Marcin Miodek za barwną i wyrazistą kreację Piotra Tumana, udany debiut aktorski w „Wesołych kumoszkach z Windsoru” w koprodukcji Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru Wybrzeże;

Marcin Zawicki za inspirujące wystawy Choreografia w Galerii ASP w Gdańsku oraz „Marcin Zawicki. Wieszajmy artystów każdego dnia” w Kolonii Artystów w Gdańsku, za dystans do świata i samego siebie widoczny w świadomie i metodycznie konstruowanych abstraktach.

Laureat Pomorskiej Nadziei Artystycznej otrzyma statuetkę Gryfa Pomorskiego oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. złotych.

Ponadto Duża Kapituła przyzna jedną honorową nagrodę za sprawowanie mecenatu w dziedzinie kultury. W tym roku nominowani są:

Grupa Lotos SA za długofalowe wspieranie kultury na Pomorzu, w tym Opery Bałtyckiej oraz Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, a także festiwali, m.in. Solidarity of Arts, Festiwalu Szekspirowskiego, Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry – Sopot;

NDI SA za konsekwentne wspieranie Teatru im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie oraz wielu wydarzeń artystycznych, w tym Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego oraz premiery „Eros i Psyche” Ludomira Różyckiego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku;

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy za objęcie mecenatem promocji najcenniejszego dzieła gdańskiego Muzeum Narodowego – „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga.

Przyznana zostanie także Wielka Pomorska Nagroda Artystyczna za całokształt wybitnych osiągnięć artystycznych lub dokonań na rzecz kultury (w wysokości 20 tys. złotych). Laureata tej nagrody wyłoni osobiście marszałek województwa pomorskiego.

Tegorocznej gali wręczenia Pomorskich Nagród Artystycznych towarzyszyć będzie koncert symfoniczny w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i Marka Bracha (fortepian) pod dyrekcją Maestro José Maria Florêncio (w programie: Edward Elgar „Uwertura Polonia”, Manuel de Falla „Noce w ogrodach Hiszpanii”, Maurice Ravel „La Valse” i Claude Debussy „La Mer”).

Patronat medialny nad galą objęli: TVP Gdańsk, Radio Gdańsk S.A., „Dziennik Bałtycki” oraz portal trojmiasto.pl.

Źródło: pomorskie.eu, Oprac. AK

Fot. Krzysztof Mystkowski/KFP, pomorskie.eu