Laureaci Splendor Gedanensis 2015

Trupa Trupa, Honorata Martin i Jacek Friedrich – otrzymali Splendory za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury w minionym roku. Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska za 2015 rok trafił do firmy Ziaja Ltd.

Gala wręczenia Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis odbyła się 11 marca w Teatrze Wybrzeże. O laur – dyplom i 10 tysięcy zł walczyło 24 kandydatów, o tytuł Mecenasa Kultury – firmy, która znacząco wspierała działania kulturalne w 2015 roku – nominowanych było siedmiu kandydatów.

W skład kapituły weszli: Marek Bumblis, przewodniczący Komisji Kultury Rady Miasta Gdańska (przewodniczący kapituły), Ewa Adamska, Anna Czekanowicz-Drążewska, Maciej Drzewicki, prof. Małgorzata Książek-Czermińska, prof. Ryszard Minkiewicz, prof. Ludmiła Ostrogórska i Anna Witkowska – zwyciężczyni ubiegłorocznej edycji.

Laureaci:

Honorata Martin, za indywidualną wystawę pt.: „Bóg Małpa” i performance „Zadomowienie”.

Honorata Martin – ur. w 1984 r.  w Gdańsku; ukończyła wydział Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, aneks z Intermediów, studiowała także w Marmara University w Istambule. Artystka multimedialna: uprawia malarstwo, rysunek, rzeźbę, performance, tworzy filmy animowane i obiekty, fotografuje. Laureatka nagród: III Nagroda na Konkursie Gepperta (2011 r.), nagrodę publiczności na Gdańskim Biennale Sztuki (2012 r.), zwycięstwo w plebiscycie „Polacy z werwą”.

Wiele jej projektów dotyczy prób przekraczania ograniczeń, zarówno zewnętrznych, jak i swoich własnych. Jedna z jej  pierwszych prac, „Zimno” to wideo, w którym artystka siedzi na dachu w 30-stopniowym mrozie, ubrana w strój kąpielowy i czyta fragment książki „Heban” Ryszarda Kapuścińskiego. W 2011 roku zorganizowała akcję „Przyjdź i weź, co chcesz”, podczas której przypadkowi przechodnie mogli wejść do jej prywatnego domu i zabrać z niego rzeczy należące do artystki. Dwa lata później zrealizowała swój pomysł na „Wyjście w Polskę” – bezcelową podróż, podczas której zatrzymywała się w domach nieznajomych osób, zdana na ich dobrą wolę. W ciągu dwóch miesięcy wędrówki powstały zapiski i rysunki, relacjonujące bieżące zdarzenia i towarzyszące im emocje. W 2015 roku powstał projekt „Bóg Małpa”, dotyczący śmiertelności. Na wystawie tej można było zobaczyć fotografie, na których artystka aranżuje swoją własną śmierć w różnych okolicznościach.

Laureatka III nagrody konkursu Gepperta (2011) oraz nagrody publiczności na Gdańskim Biennale Sztuki (2012). W 2015 roku otrzymała nominację do nagrody: Splendor Gedanensis, Nagroda Miasta Gdańska dla młodych twórców kultury.

Grzegorz Kwiatkowski, Wojtek Juchniewicz, Tomek Pawluczuk i Rafał Wojczal – zespółTrupa Trupa – za płytę pt. „Headache” i jej szeroką recepcję przez zagraniczne media. Jury uzasadniło swój wybór tym, że członkowie gdańskiego zespołu nagrali znakomitą płytę, która zebrała mnóstwo pozytywnych recenzji, a potem pokazali jak sprawić, żeby ciekawe dzieła trafiały nie tylko do polskiej publiczności.

Jacek Friedrich, za książkę „Odbudowa Głównego Miasta w Gdańsku w latach 1945-1960”. Historyk sztuki i nauczyciel akademicki. Wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego; dyrektor Muzeum Miasta Gdyni. Działacz Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska za 2015 rok trafił do firmy Ziaja Ltd za wsparcie finansowe takich wydarzeń kulturalnych jak Gdański Festiwal Tańca, Festiwal Jazz Jantar, Gdański Festiwal Muzyczny oraz przedsięwzięć realizowanych przez Teatr Wybrzeże.