Koncerty organowe z cyklu „Bliżej Bacha”

Filharmonia Bałtycka zaprasza na coroczne koncerty w bazylice św. Mikołaja w Gdańsku.

Terminy koncertów:

14 kwietnia – Daniel Nowak; Andrzej Nurcek

21 kwietnia – Marcin Miłosz Grzegorczyk

28 kwietnia – Arkadiusz Bialic

5 maja – Gottfried Preller (Niemcy)

12 maja – Andreas Cavelius (Niemcy)

19 maja – Martin Kovarik (Czechy)

26 maja –  Antonina Krymova (Rosja)

2 czerwca – Maciej Zakrzewski

Koncerty odbywają się o godz. 20.00

Miejsce: bazylika św. Mikołaja w Gdańsku

Bilety: wstęp wolny

Koncerty z cyklu „Bliżej Bacha”, odbywają się od ponad 20 lat dla podtrzymywania wielowiekowej tradycji prezentowania w Gdańsku muzyki organowej. Wykonują ją artyści z wielu ośrodków muzycznych. W tym roku, w każdy wtorek od 14 kwietnia do 2 czerwca, o godz. 20.00, wysłuchać będzie można organistów z Niemiec, Szwajcarii oraz Rosji, którzy w malowniczych wnętrzach bazyliki św. Mikołaja zaprezentują bogatą twórczość Jana Sebastiana Bacha, który w tym roku obchodziłby swoje 330. urodziny, ale także dorobek literatury organowej swoich państw.

Cykl ma ponadto wymiar edukacyjny: muzyka organowa rozbrzmiewa w zabytkowych murach kościoła św. Mikołaja, przybliżając tym samym publiczności historię tej barokowej świątyni, bogactwo jej budowy, rzeźb  i malarstwa.

Gdańsk to miasto o bogatej, kilkusetletniej tradycji organowej. Tutaj znajdują się znakomite, zabytkowe instrumenty. Tutaj tworzyli tacy artyści, jak Friedrich Wilhelm Markull, Kacper Förster, Johann Goldberg czy Paul Siefert. Koncerty przyczyniają się do promowania Gdańska jako jednego z najważniejszych ośrodków  muzyki  organowej na mapie kulturalnej Europy Północnej.

Koncerty prowadzone są przez konferansjera, który w przystępny sposób wprowadza publiczność w arkana muzyki i literatury organowej.

Bliżej Bacha 2015