Jerzy Limon OBE lepszy od Beatlesów

Robin Barnett, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce, przywiózł do Gdańska niezwykły prezent od królowej.

Jednym z wydarzeń towarzyszących uroczystościom otwarcia Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego było przyznanie pomysłodawcy i dyrektorowi Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (Najwspanialszego) Orderu Imperium Brytyjskiego w stopniu Oficera. Jak wielkie to wyróżnienie najlepiej świadczy fakt, że w 1965 roku członkowie zespołu The Beatles, który był  wówczas u szczytu sławy, zostali uhonorowani „tylko” tytułem MBE, czyli Członka Orderu. Niestety, mimo że wyróżnienie dla Jerzego Limona jest wyższej klasy, nie towarzyszyło jemu szaleństwo, z jakim spotkało się wyróżnienie dla czwórki z Liverpoolu…

W 1969 roku John Lennon zwrócił królowej order, dołączając list o treści:

„Wasza Wysokość, zwracam moje odznaczenie jako znak sprzeciwu. Protestuję przeciwko brytyjskiej ingerencji w konflikt na linii Nigeria – Biafra oraz wspieraniu Ameryki w wojnie z Wietnamem oraz temu, że piosenka „Cold Turkey” słabo radzi sobie na liście przebojów. Z wyrazami szacunku John Lennon”.

Honorowy Oficer Brytyjskiego Imperium, bo takim medalem został uhonorowany prof. Jerzy Limon, wprowadził dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego do niezwykle szacownego grona. Wśród Polaków najwyższym odznaczeniem został wyróżniony Ignacy Jan Paderewski, który został Rycerzem Wielkiego Krzyża Orderu Imperium Brytyjskiego. To najwyższa klasa w pięciostopniowej skali Orderu, dająca prawo do przedrostka „Sir”, ale tylko obywatelom kraju, w którym angielski monarcha jest uznawany za głowę państwa (zobacz więcej). W gronie Honorowych Oficerów, do którego dołączył J.Limon, znajdziemy m.in.: Pierce’a Brosnana, pamiętnego Jamesa Bonda oraz francuskich trenerów piłkarskich, którzy prowadzili z sukcesami angielskie kluby: Gearada Houlliera (Liverpool) i Arsena Wengera (Arsenal). Pierwszym Polakiem w tym gronie był generał Kazimierz Sosnkowski. (więcej)

Za: Gazetą Świętojańska online