Gdańsk we Wrocławiu – Europejskiej Stolicy Kultury 2016

Na przełomie lipca i sierpnia (29.07-5.08) gdańska kultura zaprezentuje się we Wrocławiu.
Taką możliwość stwarza Koalicja Miast dla Kultury – zacieśniająca współpracę Wrocławia z Gdańskiem, Katowicami, Lublinem, Łodzią, Poznaniem i Szczecinem. Główną osią prezentacji Gdańska we Wrocławiu jest, wyłoniony w konkursie, projekt „Znajomi znad morza” kolektywu kuratorskiego All Inclusive (30.07 – 5.08). W Europejskiej Stolicy Kultury 2016 zobaczymy również wielozmysłowy projekt artystyczny Wojciecha Radtke (29.07) i usłyszymy Gdańską „dogrywkę” w wykonaniu zespołów wytwórni Nasiono Records (10-11.08). Producentem gdańskiej prezentacji jest Instytut Kultury Miejskiej.

Oficjalna strona

FB

Dzięki „Znajomym znad morza” pięciopiętrowa kamienica przy Rynku 25 zamieni się w miejsce wystaw, koncertów, spotkań autorskich, pokazów filmowych i dyskusji. Parter kamienicy będzie miejscem zachęcającym do zostania na dłużej – usiądziemy tam w kawiarni LAS lub w barze Kurhaus, który będzie sprzedawać piwo „Bursztynowy szlak”, poczytamy i kupimy książki oraz dowiemy się więcej o gdańskiej ofercie kulturalnej na wszystkie pory roku.

KoncepcjaZnajomych znad morza” odnosi się do wspólnotowości,możliwości działania kolektywnego, na przecięciu różnych dyscyplin i modeli pracy.

Kuratorzy, Emilia Orzechowska, Anna Witkowska, Jakub Knera i Sylwester Gałuszka, proponują dużą dawkę muzyki pod szyldem „Nowe idzie od morza” oraz „To nie ta melodia”. Drugi cykl będzie codzienną niespodzianką – zakłada spontaniczną współpracę i występy artystów z Gdańska i Wrocławia. Kamienicę wypełnią też prace artystów wizualnych: wystawa „Znad morza, ”„Gabinet osobliwości” i „Wieszamy artystów każdego dnia”, która jest projektem przeniesionym z gdańskiej Nowej Kolonii Artystów do Wrocławia. Nie zabraknie filmów związanych z Gdańskiem i jego twórcami oraz dyskusji o Trójmiejskiej scenie muzycznej, artystycznej i Totarcie.

Dzień przed otwarciem kamienicy przy Rynku 25, 29 lipca o godz.19.00, Wojciech Radtke, gdański artysta, malarz, rzeźbiarz, grafik, reżyser i lider Slow Food Pomorze zaprasza na artystyczny happening do BarBary. Bohaterami wydarzenia będą zmysły odbiorców i znani gdańscy muzycy, których będziemy mogli skosztować, dotknąć, zobaczyć, poczuć i usłyszeć.

Muzyczną „dogrywką” gdańskiej prezentacji będą koncerty zespołów związanych z wytwórnią Nasiono Records. 10 i 11 sierpnia w Klubie Proza zagrają: The Końs, Wilga, The Shipyard, 7faz, Kiev Office, Asia i koty, Coldair, Popsysze. Dogrywce towarzyszyć będzie wystawa fotografii Jacka Piotrowskiego i pokaz filmu „Historia Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej” w reżyserii Yacha Paszkiewicza i Radosława Jachimowicza.

W ramach współpracy Gdańska i Wrocławia zobaczymy spektakl teatralny „Wielka Woda” w wykonaniu teatru Ad Spectatores, „luxusowy” wernisaż prac i wystawę twórczości Tadeusza Różewicza. Spektakl „Wielka Woda” odbędzie się 22 lipca o godz. 22.00 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Wystawy czynne są od 14 do 22 lipca.
Producentem prezentacji Gdańska we Wrocławiu 2106 jest Instytut Kultury Miejskiej