Filharmonia Bałtycka w Chinach

Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej 4 maja udała się w trasę koncertową do odległego i w dalszym ciągu egzotycznego dla Europejczyka zakątka świata – do Chin. W ramach tournée zaplanowany jest cykl koncertów w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Chin w ważnych miastach i na istotnych uroczystościach. Obok Pekinu muzycy zagrają między innymi w Nankin, Xiamen i Beijing. Muzyków prowadzi Dyrektor Artystyczny Orkiestry PFB, jeden z najaktywniejszych dyrygentów na świecie, którego zna również chińska publiczność – Ernst van Tiel. Tournée koncertowe „Polska Wiosna Muzyczna w Chinach 2014” jest współorganizowane z Agencją Artystyczną All Muses.

Obejrzyjcie nagranie z pierwszego koncertu Orkiestry z wielkiej trasy koncertowej po Chinach! Orkiestra swoim występem zainaugurowała Spring International Music Festival – słynny muzyczny festiwal!

Zapowiedź występu Filharmonii Bałtyckiej  na stronie Festiwalu w Szanghaju

6 maja 2014, Shanghai Oriental Art Center: Orkiestra Symfoniczna PFB swoim wystąpieniem zainaugurowała Spring International Music Festival.

Archiwizacja przebiegu trasy koncertowej:
N-Vision s.c. Dorota i Wojciech Nowakowscy

Współpraca między Filharmonią a Chinami na dobre rozpoczęła się w kwietniu 2013 roku. Podczas I Forum Regionalnego Polska-Chiny, na obradach w Sali Koncertowej, Polska Filharmonia Bałtycka miała zaszczyt gościć u siebie najważniejszych przedstawicieli władz Polski i Chin. Wydarzenie to dało Filharmonii Bałtyckiej, największej tego typu instytucji na Pomorzu, nadzieje na podjęcie stałej artystycznej współpracy pomiędzy Gdańskim Centrum Muzyczno-Kongresowym i partnerami z Chin. Całość zakończył wspaniały koncert Muzyczny Powiew Orientu.

Podczas ubiegłorocznych i tegorocznych koncertów z dumą prezentowaliśmy pomorskiej publiczności wybitnych tamtejszych artystów: Qi Xu, Hwayoon Lee, Lei Wang czy Liu Keqinga. Ich występy spotkały się z zainteresowaniem i aprobatą słuchaczy. Jednakże, jak nietrudno się domyślić, prawdziwym marzeniem dla PFB była możliwość wyjazdu do Chin. Dziś z dumą można powiedzieć, że marzenie zostało zrealizowane. Orkiestra Symfoniczna PFB w dniu 6 maja 2014 zaprezentowała się na pierwszym koncercie w Shanghai Oriental Art Center. Koncert był inauguracją Spring International Music Festival, wydarzenia muzycznego o światowej sławie .

W ramach cyklu koncertów zaprezentowane zostaną nie tylko dzieła europejskiej muzyki poważnej oraz utwory polskiej muzyki współczesnej. Wymienić należy choćby Czajkowskiego, Góreckiego czy Janusza Bieleckiego. W repertuarze trasy koncertowej znalazły się również przepiękne dzieła chińskiego kompozytora Guan Xia.

Wyjazd ten jest doskonałą okazją nie tylko do reprezentowania i promowania naszego regionu, ale także szansą na nawiązanie nowych kontaktów z przedstawicielami chińskiego świata kultury i gospodarki. Za przebieg tournée w Chinach odpowiada bowiem tamtejszy lider w realizacji wydarzeń wielkiego formatu, gwarantujący znamienitych odbiorców Liu Keqing.

Muzycy odwiedzą 5 metropolii – miejsc ważnych dla życia kulturalnego i gospodarczego Chin:

6 Maja – Shanghai
8 Maja – Changsha
10 Maja – Nanjing
11 Maja – Shanghai
13 Maja – Xiamen
16 Maja – Beijing
19 Maja – Beijing

W programie koncertów między innymi:
Guan Xia: Requiem dla Ziemi
Janusz Bielecki: Symfonia Zmysłów
Ottorino Respighi: La boutique fantasique [wg Rossini]
Henryk Mikołaj Górecki: Trzy utwory w dawnym stylu
Wojciech Kilar: Orawa

1_20140314110320_tdb4e.jpg

Wiosenna podróż artystów przez największe sale koncertowe Chin będzie wyjątkowym przykładem harmonijnej współpracy i wcieleniem wzajemnej fascynacji obu kultur – polskiej i chińskiej.

Organizatorami trasy są: China-Europa-America International Kultur & Handels GmbH, Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku oraz Agencja Artystyczna All Muses

logoPFBminimini

logo All Muses

All Muses
Jest grupą doświadczonych osób, które tworzą agencję artystyczną, zajmującą się organizacją tras koncertowych, produkcją filmów i wydawnictw muzycznych oraz impresariatem. All Muses prowadzi działalność związaną z dystrybucją, edukacją i rozwojem artystycznym.
All Muses stanowi nowy zespół, który rozwija swoje liczne, także międzynarodowe doświadczenia. Pracownicy agencji, wcześniej współtworzyli między innymi następujące projekty i wydarzenia:
Festiwal Screen & Sound Fest. – Let’s See The Music 2013,
Tournée Bajkowe Melodie,
Koncerty polsko-belgijskie,
Grechuta Festival,
Zagraniczne koncerty muzyki kameralnej i symfonicznej Janusza Bieleckiego (m.in. w Belgii, Niemczech, Hiszpanii, Francji, Brazylii, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii i Chinach).
Ludzie tworzący All Muses, podobnie jak dobry zespół muzyczny, zdolni są do wykonań dynamicznych, emocjonalnie zaangażowanych i gwarantujących frekwencje. We współpracy stawiają na czystość dźwięków i relacji oraz harmonijne działanie. Dobre brzmienie osiągają dzięki właściwym proporcjom uzupełniających się kompetencji.

Janusz Bielecki, twórca muzyki solowej, kameralnej i symfonicznej. Na scenie muzycznej zadebiutował albumem Rozterka. Wystąpił na nim zarówno jako kompozytor jak i wykonawca. Wkrótce potem powstały m.in.: albumy Żądze na orkiestrę kameralną oraz Żądze na orkiestrę symfoniczną, kompozycja Lustra, która połączyła muzykę klasyczną z jazzem, Zegary – utwór na fortepian i orkiestrę symfoniczną, będący swoistą refleksją nad upływającym czasem. W 2012 roku skomponował wirtuozowskie utwory na flet – Kolory lata oraz, święcące triumfy również za granicą, Concertino na flet lub klarnet solo, orkiestrę smyczkową, fortepian i instrumenty perkusyjne. W kwietniu 2013 roku w Operze w Szanghaju odbyła się światowa premiera utworu Janusza Bieleckiego Melancholia na skrzypce i orkiestrę. Najnowsze kompozycje to Symfonia Zmysłów, Sonata Libera na flet i organy, Miniatury taneczne oraz Miniatura na dwa flety i orkiestrę smyczkową. Utwory Janusza Bieleckiego znajdują się w repertuarze uznanych artystów i w programach prestiżowych sal koncertowych w Polsce i za granicą, m.in. w Belgii, Niemczech, Hiszpanii, Francji, Brazylii, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii i Chinach. Muzyczna pasja Janusza Bieleckiego stała się punktem wyjścia do tworzenia wydarzeń artystycznych na najwyższym poziomie. Kompozytor, w ciągu zaledwie kilku lat, znalazł się w czołówce polskich artystów-promotorów i mecenasów łączących kulturę i biznes. Promuje i wspiera młodych, utalentowanych twórców, inicjuje oryginalne projekty artystyczne, koncerty oraz festiwale.

 Źródło:www.filharmonia.gda.pl