9-24.06 Czerwcowe koncerty w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Violeta Parra, Alicja Domańska i John Porter oraz Wild Nothing wystąpią w czerwcu w Gdańsku.

Violeta Parra 

Termin: 9.06.2016 r., godz. 20.00
Miejsce: Gdański Teatr Szekspirowski
Bilety: 20-30 zł

W ramach kulturalnego projektu „Violeta Parra wraca do Polski” Ambasada Chile w Polsce organizuje koncerty w pięciu polskich miastach, m.in. w Gdańsku.
Na deskach GTS wystąpi śpiewak operowy Felipe Céspedes, na co dzień mieszkający w Polsce, który będzie narratorem i interpretatorem historii i muzyki Violety Parra , w języku hiszpańskim  oraz polskim. Towarzyszyć mu będą muzycy.

Głównym celem tego projektu jest promowanie życia i pracy artystycznej Violety Parra, nazywanej matką folkloru latynoamerykańskiego.

Violeta Parra (04 października 1917 – 05 lutego 1967) była chilijską kompozytorką, autorką tekstów, folklorystką, etnomuzykologiem i artystką wizualnym, której sława wybiegła daleko poza macierzyste Chile. Urodzona w biednej rodzinie, szybko musiała zrezygnować ze szkoły i zacząć zarabiać na życie. Jest uważana za prekursorkę nurtu Nueva canción chilena (nowej pieśni chilijskiej), który przeżył odrodzenie dzięki folklorowi, a następnie rozprzestrzenił się po całej Ameryce Łacińskiej. Polskę Violeta Parra odwiedziła w 1955 roku.

Alicja Domańska & John Porter 

Termin: 10.06.2016 r., godz. 20.00
Miejsce: Gdański Teatr Szekspirowski
Bilety: 25-35 zł

Performance „Alice Left Wonderland” to podróż w głąb własnych emocji, przetwarzanie ich na płótnie za pomocą dźwięku, świateł i ruchu. Inspiracją dla projektu jest baśń „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla, której efektem jest droga od siebie i do siebie, symboliczne oczyszczanie przestrzeni i stwarzanie na nowo swojej własnej wolności, dialog z wewnętrznym ego i budowanie siebie codziennie od nowa.

John Porter to walijski wokalista, kompozytor i autor tekstów. Od 1976 roku mieszka na stałe w Polsce. Razem z Markiem Jackowskim i Korą stworzyli trio „Maanam – Elektryczny Prysznic”, późniejszy „Maanam”. Po dwuletniej współpracy, Porter założył własny zespół Porter Band, który rozpadł się w 2001 roku. Jednak największy komercyjny sukces muzyk odniósł w duecie z Anitą Lipnicką, z którą stworzył trzy albumy i jedną EP’kę. W 2011 roku John Porter nagrał długo oczekiwaną solową płytę „Back in Town”, natomiast 2014 odbyła się premiera „Honey Trap”. Jego muzykę można określić jako mieszankę rocka, bluesa, folku i popu. W sumie John Porter nagrał ponad 16 płyt studyjnych. Najnowszym projektem jest album “Alice Left Wonderland” i muzyczno-malarski performance.

Alicja Domańska to malarka, projektant przestrzeni, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, która mieszka i tworzy w Sopocie i Warszawie.  Ma za sobą wystawy m.in. w Warszawie, Sopocie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, a także w Paryżu, Londynie, Berlinie, Grodnie i Sztokholmie, jest laureatką nagrody Sopocka Muza w Dziedzinie Kultury i Sztuki, współpracuje z teatrem, projektantami mody, muzykami, architektami. Uważa, że sztuka wymaga odpowiedniej ekspozycji oraz tła, a obrazy stanowią zawsze integralną część całego projektu. Artystka nie boi się eksperymentować, zapraszając do projektów malarskich twórców z rożnych dziedzin sztuki. To malarstwo bardzo sensualne i ekspresyjne.

Wild Nothing

Termin: 24.06.2016 r., godz. 20.00
Miejsce: Gdański Teatr Szekspirowski
Bilety: 40-50 zł

Zespół został założony w 2009 roku przez Jacka Tatuma, który w wyjątkowy sposób potrafi łączyć energię popu lat.80 z klasycznym songwritingiem. Na swoim koncie grupa ma już trzy albumy. Premiera ostatniego „Life of Pause” będąca mieszanką rockowo-popowo-elektronicznych brzmień, miała miejsce w lutym tego roku i spotkała się zarówno z dużym uznaniem fanów, jak
i krytyków.

Jako support wystąpi Olivier Heim.