9-16.10 Tydzień Gruziński w ramach cyklu Teatry Europy w GTS

W tygodniowym programie każdy znajdzie coś dla siebie: spektakle dramatyczne, taneczno-muzyczne show, wystawy, koncerty śpiewu polifonicznego i muzyki elektronicznej, debaty polityczne, warsztaty, spotkania z artystami, live cooking i wiele innych.

Termin: 9-16.10.2015
Miejsce: Gdański Teatr Szekspirowski

Oficjalna strona

Szczegółowy program

Tydzień z kulturą gruzińską zainauguruje spektakl „Dama z pieskiem” wg Antoniego Czechowa w reżyserii Levana Tsuladze, zrealizowany w Kote Marjanishvili State Drama Theatre. Tego dnia będzie też miało miejsce otwarcie wystawy „Front Kaukaski w obiektywie Nino Jorjadze (1914-1918)” z Muzeum Narodowego Gruzji.

W kolejnych dniach czekają nas m.in. koncert śpiewu polifonicznego zespołu Mdzlevari, pokaz wokalno-taneczny zespołu Rustavi, spektakle, prezentacje filmów poszerzone o spotkania z reżyserami, debaty na temat problematyki współczesnego teatru i kina Gruzji, performance, warsztaty śpiewu tradycyjnych gruzińskich pieśni, wystawy, teatr marionetek.

Dla fanów bardziej współczesnych form przygotowano koncert muzyki elektronicznej, a chcących doświadczyć kultury gruzińskiej wszystkimi zmysłami czeka degustacja tradycyjnych potraw tego kraju, czyli live cooking na dziedzińcu GTS, połączony z degustacją gruzińskich win.

Tydzień Gruziński organizowany jest w ramach cyklu Teatry Europy, objętego patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spektakle:

9.10.2015, godz. 19.00, GTS 
Dama z pieskiem, Antoni Czechow
Kote Marjanishvili State Drama Theatre

Scenariusz i reżyseria: Levan Tsuladze
Muzyka: Vakhtang Kakhidze
Choreografia: Gia Marghania
Autor kostiumów i lalek: Nino Namitcheishvili
Piosenki w wykonaniu: Vakhtang Kakhidze, Nani Bregvadze, Nato Kakhidze and Vocal Octet
Reżyser dźwięku: Mikheil Kilosanidze
Asystent reżysera: Nino Jorjoliani
Obsada: Nika Tavadze, Nanka Kalatozishvili, Nata Kakhidze, Beso Baratashvili
Lalkarze: Malkhaz Gabunia, Zura Gagloshvili, Megi Elbakidze, Teona Kitsmarishvili, Gia Marghania, Nino Namitcheishvili, Maia Sulkhanishvili
Czas trwania: 120 min, jedna przerwa
Bilety: 15-60 zł

Bohaterowie przedstawienia nie są doskonali. Anna Sergeevna jest mężatką, Gurov też ma rodzinę, ale zakochują się w sobie do szaleństwa. Żadne z nich nie jest gotowe na to, żeby porzucić rodzinę i prowadzić podwójne życie. Oboje cierpią, ale to, co mają najlepszego w życiu to właśnie ich miłość i dlatego mają nadzieję, że z czasem uda im się znaleźć wyjście z tej sytuacji. Jednak życie przynosi coś zupełnie innego, czego nikt nawet nie potrafił sobie wyobrazić – wybucha wojna domowa i rewolucja. Rewolucyjny chaos pochłania cały kraj, a ich tragiczna miłość znika gdzieś w oddali.

11.10.2015, godz. 19.00, GTS
Trojanki, wg Eurypidesa
Royal District Theatre Tbilisi

Reżyser: Data Tavadze
Obsada: Kato Kalatozishvili, Magda Lebanidze, Salome Maisashvili, Natuka Kakhidze, Keta Shatirishvili
Realizator napisów, Dramaturg: Davit Gabunia
Realizator dźwięku: Muva Margishvili
Stage Manager: Maya Sakhltkhutsishvili
Czas trwania: 70 minut
Bilety: 15-60 zł

Spektakl opiera się na dekonstrukcji tragedii Eurypidesa, opowiadając historię gruzińskich kobiet z okresu lat 90-tych do czasów współczesnych. Doświadczenia wojenne tych kobiet, wykorzystane, jako dosłowne relacje, stanowią sedno sztuki. Błędne koło przemocy wobec kobiet nie zmienia się od wieków – potrzeby kobiet w czasie wojennej zawieruchy są często pomijane, a ich głos pozostaje niewysłuchany.
Spektakl jest próbą udzielenia głosu uciszonym i zaprezentowania post-sowieckiej historii Gruzji poprzez narracje kobiet, w których kwestie osobiste stają się kwestiami politycznymi. Pięć młodych aktorek zaprasza nas w podróż przez nieznany świat wojen na obrzeżach Europy.
“Ta sztuka jest bezgranicznie piękna, a estetyczna jakość niweluje wszelkie bariery pomiędzy kobietami a publicznością – spektakl jest ponadczasowy i przejmująco bieżący w swoim wymiarze … i ponownie przypomina mi, jakich fantastycznych aktorów ma Gruzja.” (Margareta Sörenson – Expressen)

16.10.2015, godz. 16.00, Teatr w Oknie
Extravaganza
Fingers Theatre, Tbilisi

Reżyser: Beso Kupreishvili
Choreografia: Gia Marghania
Projektant: Vakhtang Koridze
Aranżacje muzyczne: Zurab Gagloshvili
Obsada: Teona Magalashvili, Elene Pirtskhalava, Zaal Kakabadze, Mariam Avalishvili
Czas trwania: 50 minut
Bilety: 10-15 zł

Ile zabawy można stworzyć, wykorzystując jedynie palce dłoni i projektanta kostiumów, obdarzonego bujną wyobraźnią? Odpowiedź brzmi: całkiem sporo. Jeżeli myślisz, że jest to dość dziwne lub niepokojące stwierdzenie, to oznacza, że prawdopodobnie nie wiedziałeś jeszcze przedstawień uroczego Fingers Theater…W tym przedstawieniu zobaczymy kilkanaście narodowych tańców w technice..teatru dłoni! Każda etiuda trwa od 2 do 4 minut. Dzięki kamerom widzowie mają możliwość obserwowania aktorów podczas przygotowań. Jest to spektakl niewerbalny, przeznaczony dla osób w każdym wieku i każdej narodowości.

Folklor:

10.10.2015, godz. 16:00, Centrum Św. Jana
Koncert chóru Mdzlevari – gruziński śpiew polifoniczny
(Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe UNESCO)

Chór Mdzlevari pielęgnuje tradycje gruzińskiej polifonii, uznanej za arcydzieło niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Kierownikami artystycznymi Mdzlevari są Tariel i Kakhaber Onashvili, soliści gruzińskiego zespołu pieśni i tańca Rustavi. Są oddanymi wykonawcami gruzińskiej muzyki ludowej i z powodzeniem rozwijają tradycje poprzednich pokoleń. Wykonują kompozycje tradycyjnych pieśni ludowych z ogromną maestrią i profesjonalizmem. Pieśni charakteryzują się złożoną formą muzyczną i różnorodnością rytmów, tworząc specyficzną harmoniczną strukturę. Repertuar chóru zawiera ponad 80 zróżnicowanych gatunkowo pieśni i hymnów.
Bilety: 30-40 zł

10.10.2015, godz. 19:00, GTS
Show muzyczno-taneczny zespołu Rustavi -gruzińskie tańce tradycyjne i narodowe oraz śpiew polifoniczny

Kierownik artystyczny: Anzor Erkomaishvili
Kierownik chóru: Badri Toidze
Choreograf: Pridon Sulaberidze
Występy zespołu to zapierające dech w piersiach widowisko. Barwne kostiumy, niepowtarzalny gruziński śpiew polifoniczny to elementy wyróżniające styl Rustavi. Zespół Rustavi prezentuje niemal wszystkie dawne tańce gruzińskie, wśród nich tak znane, jak: Kartuli, Samaia, Khorumi czy Adjaruli. Tańcom zespołu Rustavi towarzyszą pieśni folkowe oraz ludowe instrumenty pochodzące z wielu gruzińskich prowincji. Tańce, śpiew i instrumenty tworzą harmonijny spektakl, podkreślając charakterystyczne cechy poszczególnych regionów.
Bilety: 15-60 zł

Koncerty:

14.10.2015, godz. 20:00, GTS
Nika Machaidze (Nikakoi) i Natalie (TBA) Beridze
koncert muzyki elektronicznej

W 1999 roku Nika Machaidze zdobył nagrodę Grand Prix na Festiwalu Muzyki Elektronicznej. Poszukując pseudonimu artystycznego, wykorzystał sugestię przyjaciela, artysty Thea Djordjadze, i przybrał pseudonim Nikakoi (никакой, po rosyjsku – nikt). Pod tym pseudonimem Machaidze stworzył rodzaj muzyki elektronicznej (IDM), która na muzykę breakbeatową nakłada rytmy harmonii i linie melodyczne odnoszące się do gruzińskiej muzyki ludowej. Machaidze jest m.in. autorem muzyki filmowej i teatralnej. Natalie Beridze (znana również jako Tusia Beridze) tworzy muzykę elektroniczną. Jest związana z Leftfield, IDM i Electronicą. Natalie jest m.in. autorką ścieżki dźwiękowej do filmu – „Salome Machaidzes Trigger Tiger” (2006), „Dimy” (2009) – oraz dramatu „A Fold in my Blanket” Zazy Rusadze (2011). Z dwupłytowym albumem „Size And Tears” (2007) powraca do świata „Alicji w Krainie Czarów” Lewis Carroll.

Bilety: 20-30 zł

Debaty i spotkania:

9.10.2015, godz. 14:00, GTS
Gruzja jako destynacja turystyczna – prezentacja

Georgian National Tourism Administration

11.10.2015, godz. 17:00, GTS
Debata: Współczesny teatr gruziński. Kierunki i tendencje.

Uczestnicy: Eka Mazmishvili (Marjanishvili Theatre), Data Tavadze (Royal District Theatre), David Gabunia (dramaturg)

13.10.2015, godz. 19:30, GTS
Debata: Współczesne kino gruzińskie.

Uczestnicy: Salome Alexi (reżyser), Noshrevan Chkhaidze (Georgian National Film Center)
prowadzenie: dr Paweł Biliński (UG)

15.10.2015, godz. 16:00, GTS
Debata: Kierunki i tendencje w polityce gruzińskiej.

Uczestnicy: Lado Darakhvelidze, Nadja Tsulukidze, Onno Dicker, Michael Georgeson

Bilety: wstęp wolny

Sztuki wizualne:

9.10.2015, godz. 20:30, GTS
Front Kaukaski w obiektywie Nino Jorjadze (1914-1918), Muzeum Narodowe Gruzji
Wernisaż wystawy

Autor: Tamar Lordkipanidze
Koordynator: Lika Mamatsashvili
Tłumaczenie „Dzienników” z j. rosyjskiego na gruziński: Aka Morchiladze
Redakcja: Irine Chogoshvili
Tłumaczenia angielskie: Ketevan Mamulashvili
Projekt i wsparcie IT: Ivane Kiknadze
Wystawa prezentuje niepowtarzalne, archiwalne materiały z prywatnej kolekcji Alexandra Bagrationiego: osobisty pamiętnik i zdjęcia wykonane przez gruzińską arystokratkę, Nino Jorjadze w 1914-1917. Te wyjątkowe dokumenty zachowały się w rodzinie i nigdy wcześniej nie były udostępniane szerszej publiczności. „…Młoda, wykształcona w Europie kobieta zostaje członkiem Czerwonego Krzyża i wyrusza na front kaukaski, jako wolontariuszka Sióstr Misjonarek. Będąc na linii frontu, stara się uchwycić wszystko to, co widzi, czuje i słyszy z ogromną precyzją i tworzy fotograficzną kronikę frontu kaukaskiego pierwszej wojny światowej (1914-1917): bitwy pod Sarikamish, Kars, Begli-Akhet, Bitlis, Karakamis, Naziki, ruiny Anis…” Projekt jest realizowany w ramach “Regionalnego Programu Artystyczno-Kulturalnego Południowego Kaukazu ” ze wsparciem finansowym Swiss Cooperation Office for the South Caucasus (SCO), Ministerstwa Kultury i Ochrony Zabytków Gruzji oraz Muzeum Narodowego Gruzji.
Bilety: wstęp wolny

12.10.2015, godz. 15:00 – spotkanie z New Collective, Teatr w Oknie
godz. 19:00 – performans i wernisaż wystawy „Advice to the young”, CSW Łaźnia
godz. 20:00 – DJ Set, CSW Łaźnia
Członkowie grupy New Collective:
Nata Kipiani, Anna Martiashvili, Tamuna Mchedlishvili, Valeriya Tvardovskaya, Gvanca Jishkariani, Khatia Chokhonelidze, Tamara Gobronidze, Ana Jikia, Elene Gabrichidze, Ana Chaduneli, Tamar Chaduneli.
New Collective jest organizacją społeczną, jej misją jest przybliżenie mieszkańcom Gruzji języka sztuki. W ich swoistym manifeście piszą: „Wierzymy, że społeczeństwo w Gruzji stoi w obliczu wyzwań gospodarczych, środowiskowych i społecznych. Wierzymy również, że narzędzia artystyczne są kluczem do rozwiązania naszych problemów. Razem budujemy ruch organizacji non-profit, przedsiębiorców, artystów i aktywistów pracujących poprzez sektory artystyczne i społeczne po to, aby otworzyć prawdziwą Gruzję.” „Advice to the young” jest projektem składającym się z kilku części: instalacji, spektaklu „Obraz i Dźwięk”, prac dotyczących kwestii formalnych i zarządzania w obszarze ekspozycji. W ramach projektu powstanie ekspozycja, w której najważniejsza jest relacja pomiędzy artystą a widzem. Artyści będą starali się słuchać sugestii widzów, kształtując i budując swoje dzieła z uwzględnieniem tych sugestii.
Bilety: wstęp wolny

13.10.2015, godz. 16:00 – wernisaż wystawy, GTS
15.10.2015, godz. 17:00 – Performans, GTS
Audio guide Museum TV station / Lado Darakhvelidze

Projekt Museum TV Station (MTVS) prezentuje sztukę, jako potężną przestrzeń do eksperymentowania z różnymi formami komunikacji w ramach przeładowanej informacjami współczesnej kultury medialnej.
Obecna edycja MTVS poświęcona jest tematowi GRANIC. Temat ten rozpatrywany jest z punktu widzenia ekologii, polityki i ekonomii, ze szczególnym uwzględnieniem własności prywatnej w opozycji do państwowej oraz kwestii separatystycznych.
Bilety: wstęp wolny

Filmy:

13.10.2015, godz. 18:00, GTS
Linia kredytowa (Line of Credit)

Reżyseria: Salomé Alexi
Nino, kobieta po czterdziestce, prowadziła spokojne życie w Związku Radzieckim, ale w dzisiejszej Gruzji trudno jest jej nadążyć za zmianami. Nino decyduje się na najbardziej powszechne rozwiązanie – zaciągnięcie kredytu hipotecznego z wysokimi odsetkami. Stopniowo popada w coraz większe długi, co stanowi błędne koło, z którego nie ma ucieczki. Historia Nino jest historią jednej z 172 300 rodzin, które straciły swoje mieszkanie w wyniku zaciągniętego kredytu hipotecznego w latach 2009-2013. Ta ilość gospodarstw domowych stanowi 14% ludności Gruzji.
Czas trwania: 85 min.
Bilety: wstęp wolny.

14.10.2015, godz. 19:00, IKM
Wyspa Kukurydzy (Corn Island)

Wprowadzenie prof. Mirosław Przylipiak

Reżyseria: George Ovashvili
Jest 1992 rok, trwa wojna abchasko-gruzińska. Mieszkająca na wyizolowanej wyspie nastoletnia Asida odkrywa, że w okolicy ukrywa się gruziński żołnierz.
Wyspa Kukurydzy to artystycznie ascetyczny dramat zawierający ledwie kilkanaście linijek dialogu. Variety nazwało film „Masterclassem minimalizmu emocjonalnego, w którym brzmią echa dawnych mistrzów, takich jak Bresson i Tarkowski, Kaneto Shindo i Terrence Malick. Z nutą ‘Burzy’ Szekspira”. Film opowiada o starym gruzińskim rolniku i jego nastoletniej córce, którzy w środku wojny, usiłują na granicznej rzece uprawiać kukurydzę.
Zwycięzca festiwalu w Karlovych Varach i gruziński kandydat do Oscara.
Czas trwania: 100 min.
Bilety: wstęp wolny.

15.10.2015, godz. 20:30, IKM
Randki w ciemno (Blind Dates)

Reżyseria: Levan Koguashvili
To komediodramat o silnych kobietach i smutnych mężczyznach z kryzysem „40-tki”. Urzekająca historia dwóch czterdziestolatków próbujących znaleźć towarzyszkę życia. Ta opowieść o poszukiwaniu miłości prowadzi widza przez realia gruzińskiej codzienności z humorem, wrażliwością i uwagą generując kolejne komiczne sytuacje. Klimat filmu docenili jurorzy Sofia IFF, GoEast Festival w Wiesbaden oraz na Lecce Filmfestival.
Czas trwania: 95 min.
Bilety: wstęp wolny.

16.10.2015. godz, 19:00, IKM
Panny młode (Brides)

Reżyseria: Tinatin Kajrishvili
Główna bohaterka filmu, Nutsa, po kilku latach związku wychodzi za mąż za Gogę, ojca swoich dzieci. Mężczyzna ma jeszcze spędzić w więzieniu sześć kolejnych lat, a kobieta chce zyskać prawo do odwiedzin raz w miesiącu, jakie przysługuje żonom skazanych. W swoim fabularnym debiucie Tinatin Kajrishvili poddaje ostrej krytyce opresyjny gruziński system więzienny. Reżyserka wykorzystuje dokumentalne konwencje, żeby stworzyć wrażenie bliskiego obcowania z filmowymi postaciami, a przede wszystkim przekonująco oddać realia codziennego życia w zakładzie karnym.
Czas trwania: 94 min.
Bilety: wstęp wolny

Pozostałe wydarzenia:

11.10.2015, godz. 13:00, Teatr w Oknie
Warsztaty dla profesjonalnych wokalistów z Chórem Mdzlevari

Po uznaniu Gruzji za „Ojczyznę Światowej Muzyki Folkowej” (Alan Lomax) oraz gruzińskiej tradycyjnej polifonii za arcydzieło niematerialistycznego dziedzictwa kulturowego uświadomienie młodemu pokoleniu korzeni muzyki narodowej nabrało dużo większego znaczenia. Kierownikami artystycznymi Mdzlevari są Tariel i Kakhaber Onashvili, soliści gruzińskiego zespołu pieśni i tańca Rustavi. Są oni przedstawicielami rodziny Onashvili, która z pokolenia na pokolenie przekazuje pradawne tradycje gruzińskiego śpiewu.
Warsztaty przeznaczone są dla śpiewaków, profesjonalnych wokalistów chcących rozwijać swój warsztat sceniczny.
Bilety: wstęp wolny, zapisy: bow@teatrszekspirowski.pl

14.10.2015, godz. 17:00-20:00, GTS
Pieśni gruzińskie – warsztaty dla początkujących

Warsztat skierowany jest do osób, które chciałaby nauczyć się podstaw pracy z naturalną emisją głosu, mając za materiał pieśniarski fragmenty pieśni gruzińskich.
Pierwsza godzina warsztatu skupiać się będzie na rozgrzewce i rozluźnieniu ciała, ćwiczeniach relaksacyjnych, oddechowych, emisyjnych, by przygotować głos do kolejnego etapu – wspólnego, wielogłosowego śpiewu. Zapraszamy każdego, kto ma ochotę na to radosne spotkanie w pieśni tradycyjnej, bez względu na stopień zaawansowania. Warsztat skierowany do osób dorosłych. Maksymalna ilość uczestników: 15 osób. Prosimy o założenie wygodnego stroju (najlepiej mieć strój na zmianę), płaskie buty oraz wodę do picia.
Warsztaty prowadzą liderki zespołu Laboratorium Pieśni:
Alina Jurczyszyn: pieśniarka, aktorka, reżyserka. Od 10 lat pracuje z pieśniami tradycyjnymi różnych kultur, prowadząc warsztaty, podróżując; absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice.
Kamila Bigus: skrzypaczka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, muzyk sesyjny, orkiestrowy, członek wielu projektów muzycznych.
Bilety: wstęp wolny, zapisy: bow@teatrszekspirowski.pl

16.10.2015, godz. 17:00, GTS
Live cooking

Live cooking i degustacja wina, wykład o tradycyjnych metodach produkcji wina, koncert jazzowy. Kuchnia zajmuje szczególne miejsce w gruzińskiej tradycji i jest częścią tożsamości dzisiejszych Gruzinów. Łagodny i zróżnicowany klimat Gruzji zapewnia obfitość warzyw i owoców, różnorodność gatunków sera oraz bogactwo aromatycznych przypraw. Dzięki charakterystycznym dodatkom, takim jak orzechy włoskie, czosnek, ocet, nasiona granatu i zioła, potrawy gruzińskie uzyskują swój unikatowy smak. Najbardziej znane gruzińskie potrawy to CHACZAPURI (ciasto drożdżowe wypiekane w piecu z gruzińskim serem), CHINKALI (pierogi gruzińskie z mięsem i bulionem) oraz MCWADI (szaszłyk jagnięcy). Gruzja jest ponadto najstarszym regionem winiarskim na świecie, a produkowane tam wina cieszą się światową renomą.
Bilety: wstęp wolny