9.06 Sycylia. Między niebem a morzem – premiera książki Ewy Cichockiej

Nadbałtyckie Centrum Kultury oraz Wydawnictwo Bernardinum zapraszają na gdańską premierę książki Ewy Cichockiej „Sycylia. Między niebem a morzem”.

Termin: 9.06.2016 r., godz. 18.00
Miejsce: Nadbałtyckie Centrum Kultury
Bilety: wstęp wolny

Strona wydarzenia

rozmowę z Autorką prowadzi
prof. Małgorzata Jarmułowicz

akcent muzyczny
Małgorzata Skorupa – skrzypce
Andrzej Siarkiewicz – fortepian

akcent kulinarny
Rada Miasta Food&Wine

Patronat:
Konsul Honorowa Włoch w Gdyni
Claudia Filippi Chodorowska

Sponsorzy:
Wydawnictwo Bernardinum
Rada Miasta Food&Wine

„Sycylia. Między niebem a morzem”
Nowość Wydawnictwa Bernardinum. Zbiór esejów i reportaży o Sycylii dziennikarki Ewy Karoliny Cichockiej. Niewątpliwą cechą tego zbioru jest nieustanny zachwyt Sycylią, którym autorka zaraża czytelnika. Barwny język i budząca wręcz podziw wiedza autorki na temat historii, tradycji mitów i kulturowych powiązań Sycylii sprawia, że lektura staje się słoneczną, pasjonującą wyprawą.

Unikalnym walorem książki są sycylijskie wątki w polskiej literaturze i sztuce od XVI do XXI w., które autorka wyśledziła, opisała i umiejętnie wplotła we współczesną podróż. Dzięki temu możemy spojrzeć na Sycylię oczyma Niemcewicza, Krasińskiego, Iwaszkiewicza czy Szymanowskiego oraz współczesnych polskich artystów, oczarowanych wyspą Krzysztofa Zanussiego i Jerzego Stuhra.

Ważną  częścią publikacji są oryginalne fotografie (szczególnie absolutnie wyjątkowe zdjęcia  Ewy Cichockiej  i  Magdy Pannert z wystawy rzeźb w  sycylijskim plenerze  słynnego rzeźbiarza Igora Mitoraja, które autorki prezentowały z dużym  powodzeniem podczas licznych wystaw w Polsce).

Sycylia. Między niebem a morzem  jest lekturą  lekką i pełną humoru. Styl Ewy Cichockiej  wytrzymuje najlepsze porównania podróżniczej gawędy. Przejrzysty podział i zakres, obejmujący całą Sycylię, sprawia, że książka może być uzupełnieniem bedekera dla podróżników i amatorów artystyczno-literackich kontekstów.

Książka objęta jest patronatem radiowej „Trójki” oraz miesięcznika „Poznaj Świat”, a także stowarzyszeń: Societe Dante Alighieri, Amici dell’Europa i blogu Kochamy, bo czytamy.

Sycylia.indd

O autorce:
Ewa Karolina Cichocka

Dziennikarka, autorka podróżniczych relacji publikowanych m.in. w Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej, Poznaj Świat, Wirtualnej Polsce. Uwielbia wyspy, wulkany i odkrywanie własnych szlaków. Pisze, fotografuje i gotuje. Zafascynowana jest Sycylią i Żuławami, które na przemian eksploruje od lat.

Organizatorka i przewodniczka niebanalnych wyjazdów m.in. kobiecych wypraw z Fundacji Marka Kamińskiego tj. Robinson Crusoe była kobietą (na Mauritius) czy Wyspy z ognia (Sycylia). Inicjatorka plenerów, wystaw i spotkań podróżniczych.

Ostatnie lata poświęciła poznawaniu Sycylii, przemierzając wyspę wielokrotnie wzdłuż i wszerz m.in. z grupą kobiet z Polski i Sycylii (projekt pt. Polak tu był). Zimy spędzała na lekturze wspomnień stamtąd polskich peregrynantów od Dantyszka do Szymborskiej. Jest autorką zbioru wierszyków dla dzieci, opartych na mitach sycylijskich pt. Rymowanki Sycylianki czyli mity z Wyspy Słońca.

Jako autorka trasy po Sycylii – śladami polskich artystów zaprezentowała ją publicznie podczas gdyńskich Kolosów.

Sycylia i jej związki z polską literaturą i sztuką to temat, który prezentuje w swoich publikacjach oraz podczas wystaw dokumentacyjno-fotograficznych (m.in. w Muzeum Iwaszkiewiczów w Stawisku, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku  i  Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego), a także podczas wystąpień na konferencjach naukowych.

Swoimi wrażeniami i wiedzą z pasją dzieli się z publicznością podczas spotkań podróżniczych i w placówkach kultury. Żona Macieja i mama Michaliny i Maurycego.

www