8.07 Wernisaż Festiwalu Monumental Art

Ostatni wernisaż Festiwalu Monumental Art. Tym samym w Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie znajdzie się 58 wielkoformatowych prac.

Termin: 8.07.2016, godz. 18.00
Miejsce: Skarżyńskiego 12d
Wstęp wolny

Prace Festiwalu Monumental Art oraz Gdańskiej Szkoły Muralu i murale powstałe w 1997 roku z okazji 1000-lecia Gdańska tworzą zintegrowaną galerię malarstwa monumentalnego uznanych artystów z Polski i świata. Kuratorem Festiwalu Monumental Art jest Piotr Szwabe, artysta, malarz, autor murali, a koordynatorką projektu Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej. Każda edycja to inne hasło przewodnie festiwalu. Artyści malowali murale związane z rocznicami (2009), edycja 2010 odbyła się pod hasłem „Wolność w czasach kryzysu”, następne były: „Miłość jest pokusą” (2011), „Czy wszystko jest na sprzedaż?” (2012), „Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?” (2013), „Droga jest szczęściem” (2014), „Każdy dzień jest ważny” (2015), „Oczekiwanie” (2016).

W tegorocznej, ósmej edycji Festiwalu Monumental Art powstaną cztery nowe prace odwołujące się do idei kuratora festiwalu, Piotra Szwabe, „Oczekiwanie”. Projekty przygotowali, ostatecznie, dwaj artyści z Argentyny – Jorge Pomar i David Petroni oraz polscy twórcy: Kamil Kuzko i działający wspólnie: Dariusz Milczarek, Jan Podgórski, Tomasz Prymon i Artur Prymon związani z ASP w Krakowie (Artur Prymon – w Warszawie). Łącznie, po wernisażu nowych prac, w Kolekcji Malarstwa Monumentalnego będzie 58 murali.

Wernisaż nowych realizacji odbędzie się 8 lipca o godz. 18.00 na Zaspie. (Start: ul. Skarżyńskiego 12d). Uczestnicy w pochodzie z muzyką na żywo przejdą szlakiem powstałych podczas Festiwalu murali, o których opowiedzą artyści. Na zakończenie wszyscy zaproszeni są na piknik i potańcówkę pod Klubem Plama GAK, gdzie – na dachu! – zagra Zespół Cieśni i Tańca.

Zaspę i kolekcję malarstwa monumentalnego można bezpłatnie zwiedzać przez całe lato z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami. Spacery odbywają się trzy razy w tygodniu (wtorek, czwartek godz. 17.30, sobota, godz. 13.00). Więcej informacji znajduje się na: http://www.ikm.gda.pl/alternatywne-spacery/.

Zachęcamy do zwiedzania w trakcie Festiwalu, kiedy można zobaczyć artystów podczas pracy! Informacje o muralach z kolekcji i mapka pomocna w zwiedzaniu znajdują się na:http://muralegdanskzaspa.pl

Z okazji ostatniej edycji, niektóre murale „ożyły”! Animacje można zobaczyć na: http://muralegdanskzaspa.pl/konkurs-na-dwa-tygodnie-przed-monumental-art/.