7.12 Wystawa Magdaleny Mellin „Przybliżenie w oddaleniu”

Wystawa w ramach obrony rozprawy doktorskiej pt. „Przybliżenie w oddaleniu. Relacja przestrzeni i obecności”.

Termin: 7.12.2015 r., godz. 19.00
Miejsce: Kolonia Artystów
Bilety: wstęp wolny

FB

Magdalena Mellin: „Wystawa w ramach obrony rozprawy doktorskiej pt. „Przybliżenie w oddaleniu. Relacja przestrzeni i obecności” to kulminacja działań z serii „Dialogi nie/przeprowadzone, listy nie/wysłane” nad którymi pracuję od 2013 roku zapraszając do współpracy różnych muzyków, performerów (Katarzyna Pastuszka, Piotr Stanek, Joanna Duda, Marcin Bożek, Piotr Mazurek, Tomek Gadecki, Tomasz Sroczyński).
Seria obrazów pokazywanych w Kolonii Artystów na Dolnym Mieście dotyka samej natury patrzenia. Obraz to ciało, spojrzenie to dotyk. Akt patrzenia przyrównuję do aktu miłosnego. Zmniejszając dystans, kochankowie wkraczają w przestrzeń haptyczną. Pod władzą dotyku w przybliżeniu ciało dzieli się na fragmenty, ulega rozproszeniu w zmysłowym doświadczeniu. Dotyk jest wrażeniem, wbija się w ciało. Kochankowie choć blisko, cały czas obrysowują tylko kontur po powierzchni. Nie osiągają pełnego połączenia i scalenia w pierwotną jedność. Dają wrażenie bliskości, ale to bliskość w największym oddaleniu.
Prezentowany na wystawie performance jest historią Eurydyki, która wyswobadza się spod władzy spojrzenia Orfeusza i przerywa klątwę mitu. Eurydyka odnajduje swój niezależny głos poetki. Jej słowa to traktat o cielesności, mięsności, osadzony bardzo głęboko w najbardziej dotkliwym, ultramarynowym dyskursie miłości.
Eurydyka to ja.

…Jeszcze ultramarynowa chmura, ultramarynę, w ultramarynie, w ultramarynowej chmurze wydychanego powietrza, wydycham ciebie, wydycham ultramarynę
Wydycham ciebie ultramarynowego,
Ciebie.
Krztuszę się bursztynami

ultramarynowymi rękoma drę fotografie mężczyzn, których kochałam…”

Harmonogram wydarzeń
7.12, godz. 19.00- wernisaż
8-17.12.2015, godz. 13.00-19.00 -wystawa
17.12.2015, godz. 11.00 – publiczna obrona doktoratu, performance
08.01.2016, godz. 19.00 – finisaż, Performance: Mellin/Pastuszak

ww

Plakat: Patrycja Świderska