4.12-31.01 Wpływy – wystawa w CSW Łaźnia

CSW Łaźnia zaprasza na zbiorową wystawę artystów z Boliwii, Brazylii i Chile.

Termin: 4.12.2015 r.-31.01.2016 r.
Miejsce: CSW Łaźnia
Bilety: 5-7 zł

FB

Kurator: Rodolfo Andaur
Artyści: Alejandra Alarcón (BO), Bernardita Bennett (CL), Julio González (BO), Rafael Guendelman (CL), Karlo Andrei Ibarra (PR), Jo Muñoz (CL), Fernando Ossandón (CL), Nicholas Petrus (BR).

W ostatnich latach obrazy audiowizualne prezentowane w ramach programów wystawienniczych przyzwyczaiły nas do analiz procesów, opowiadań i trans-kulturowych doświadczeń, nie powiązanych z naszą codziennością, a często definiowanych jako egzotyczne i unikalne. Zakładając zatem, że nie są one częścią życiowej rutyny, czy też lokalnego krajobrazu, mamy tendencję do postrzegania ich z  pewną dozą podejrzliwości. Nasza niechęć do rewizji pewnych treści może być wynikiem wpływów instrukcji edukacyjnych, które otrzymaliśmy w ramach akceptowalnych norm społecznych oraz struktury językowej, w ramach której współdziałamy. Ale co się stanie, gdy obraz zaprzecza temu, co inne już z góry przekazały nam na temat miejsc, ras i symboli?Wydaje się, że jak na ironię, większą wagę przykładamy do gdybania na temat pewnych cech kulturowych. Zapewniają nam one zrozumienie, jednak w codziennym życiu przejawiamy tendencje do ich całkowitej ignorancji. Nadal  trudno jest nam zaakceptować wpływy, które współtworzą naszą narodowość, patriotyzm, religijność i poglądy polityczne.

W ramach wystawy zaprezentowane zostaną prace wideo artystów z Ameryki Łacińskiej. Łączyć je będzie pytanie, jaki wpływ ma na nas inna kultura, gesty, miejsca dla niej charakterystyczne? Czy służy jedynie do zbudowania naszej odrębnej tożsamości? Wystawa składać się będzie z prac wideo, prezentujących gesty na pozór błahe – obcinanie warkoczy, pocałunek, próby zaśpiewania amerykańskiego hymnu na ulicach Portoryko. Prace te intensyfikują wydarzenia terytorialne i polityczne, jednakże obrazy prezentowane w ramach wystawy mają także siłę zmuszenia nas do ponownej analizy wpływów obcej/bliskiej nam kultury. Prace poprzez ukazanie heterogeniczności społeczeństw problematyzują i definiują na nowo obraz kraju i narodu. Artyści zaproszeni do wzięcia udziału w wystawie prezentują swoje wyobrażenia na temat regionu, terytorium i państwa, z którego pochodzą. Celem wystawy jest przyjrzenie się wpływom tworzącym obraz Ameryki Łacińskiej.

Wystawa “Wpływy” to kolejna prezentacja w ramach cyklu “Cities on the Edge”
w którym zaprezentowane zostały m.in.: prace  artystów z Kuby, Kolumbii, Iranu.
Cykl ma na celu analizę sztuki obszarów na krawędzi – poza granicami naszych zainteresowań, kojarzonymi bardziej z konfliktami niż sztuką. Wystawy są próbą innego spojrzenia, wyjścia poza stereotypowe, europocentryczne postrzeganie regionu poprzez pryzmat turystycznej pocztówki, bądź telewizyjnego newsa. Wspólnym mianownikiem prac prezentowanych w ramach cyklu jest kondycja współczesnego homo politicus, człowieka uwikłanego w politykę.