Do 30.07 wystawa „I wojna światowa na morzu” w gdańskiej PAN

Biblioteka PAN w Gdańsku zaprasza na wystawę pt.: „I wojna światowa na morzu – w 100. rocznicę bitwy jutlandzkiej”.

Termin: 25.05-30.07.2016 r.
Miejsce: Biblioteka PAN, Gdańsk
Bilety: wstęp wolny

Sto lat temu, w dniach 31 maja – 1 czerwca 1916 roku, rozegrała się jedna z dziwniejszych bitew w historii wojen morskich. Była najbardziej krwawym starciem w okresie między bitwą pod Lepanto w roku 1571 i zmaganiami amerykańsko-japońskimi na Pacyfiku podczas II wojny światowej, ale nie przyniosła rozstrzygnięcia ani nie wpłynęła na losy świata.

W bitwie jutlandzkiej (w historiografii niemieckiej zwanej bitwą na Skagerraku) wzięło udział łącznie 250 okrętów i 105 000 marynarzy. Obie walczące strony ogłosiły zwycięstwo, a Brytyjczycy mimo większych strat (14 okrętów wobec 11 niemieckich oraz 6 tysięcy zabitych wobec 2,5 tysiąca ofiar przeciwnika) zdołali utrzymać panowanie na morzach.
Setna rocznica bitwy to okazja, by przypomnieć największe operacje morskie I wojny światowej oraz kilka mniej znanych, a interesujących epizodów. Wśród pokazanych zbiorów znajdą się wspomnienia uczestników wojny morskiej, artykuły z gazet i dokumenty życia społecznego z tamtego okresu oraz opracowania współczesne i utwory literackie. Atrakcją wystawy będą oryginalne plakaty propagandowe z lat I wojny, nawołujące obywateli do wsparcia wysiłku militarnego Niemiec na morzu i na lądzie.

Autorka wystawy: Ewa Chmielewska-Tomczak
ww