3-5.03 Urodziny Biblioteki Manhattan

W ramach obchodów urodzin Biblioteka Manhattan zaprasza na spotkania z pisarzami, konkurs recytatorski oraz promocję książki.

Termin: 3-5.03.2016 r.
Miejsce: Biblioteka Manhattan
Bilety: wstęp wolny

FB

3 marca (czwartek), godz. 18.00
Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem

Andrzej Stasiuk (ur. 25 września 1960 w Warszawie) jest polskim prozaikiem, poetą, dramaturgiem, eseistą, publicystą i wydawcą. Uhonorowany wieloma nagrodami, m.in. Fundacji im. Kościelskich, Nagrodą Literacką „Nike” oraz Nagrodą Literacką Gdyni.

Debiutancki zbiór opowiadań „Mury Hebronu” (1992) to zapis więziennych doświadczeń: obrazki z życia w celi, wizerunek egzystencji w świecie, w którym rządzi siła i chytrość. „Opowieści galicyjskie” (1994) to częściowo fabularyzowane, częściowo reportażowe wizje z życia mieszkańców podgórskiej prowincji, ze świetnie podpatrzonymi realiami obyczajowymi w dobie transformacji ustrojowej. Kontynuację tego zamierzonego toku opowiadania stanowi zbiór „Przez rzekę” (1996).

Tom prozy Stasiuka „Dukla” (1997) został nominowany do literackiej nagrody „Nike'” 1998, a opowiadania „Zima…” (2001) do nagrody „Nike” 2002. Natomiast „Jadąc do Babadag” (2004) otrzymał nominację do Śląskiego Wawrzynu Literackiego oraz Nagrody Literackiej „Nike” w 2005 roku.

4 marca (piątek), godz.17.00
Konkurs recytatorski – Julian Tuwim

Uroczyste spotkanie finałowe, podczas którego uczestnicy zaprezentują przygotowane przez siebie recytacje oraz nastąpi wręczenie nagród i dyplomów. (Rekrutacja uczestników zakończona)

4 marca (piątek), godz. 19.00
Promocja książki „Góra Tajget” Anny Dziewit-Meller

Anna Dziewit-Meller – pisarka i dziennikarka urodzona w 1981 roku w Chorzowie. Wraz  z Agnieszką Dorotkiewicz jest współautorką tomów wywiadów „Głośniej! Rozmowy z pisarkami” i „Teoria trutnia i inne. Rozmowy z mężczyznami”.Wspólnie z Marcinem Mellerem napisała bestsellerową książkę reporterską o Gruzji „Gaumardżos, opowieści z Gruzji” (Nagroda Magellana 2011). W 2012 roku ukazała się jej debiutancka powieść „Disko” nominowana do nagrody Literackiej „Gryfia”. Prowadzi autorski kanał internetowy o książkach pod nazwą weBook.

Góra Tajget”  to historia o ludzkim strachu i krzywdzie bezbronnych. Tak prawdziwa, że długo nie da się o niej zapomnieć. Autorka kreśląc portret rodziny uwikłanej w historię, łączy świat prywatnych lęków z dramatyczną przeszłością, która naznaczyła śląskie pogranicze. Jest to z pewnością literatura najwyższej próby, pisarskiej dojrzałości, wrażliwości oraz empatii.


5 marca (sobota), godz. 17.00
Spotkanie z Małgorzatą Kalicińską

Czytelnikom Kalicińska znana jest przede wszystkim jako autorka bestsellerowych powieści obyczajowych. Jej debiutem była wydana w 2006 roku powieść pod tytułem „Dom nad rozlewiskiem”, która zapoczątkowała cały cykl poświęcony bohaterom tej fabuły. Do tej pory autorka opublikowała osiem powieści – ciepło przyjmowanych przez czytelniczki. Ponadto, pisarka tworzy opowiadania oraz eseje. Cykl „Dom nad rozlewiskiem” w 2009 roku doczekał się ekranizacji w postaci serialu wyświetlanego przez Telewizję Polską. Od 2011 Małgorzata Kalicińska regularnie prowadzi bloga. Ma dwójkę dorosłych dzieci: syna Stanisława i córkę Barbarę (współautorkę jednej z powieści).