3-16.06 Wystawa prac Mariji Djordjevic

Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki zaprasza na wystawę prac przedstawiających wycinek dorobku kostiumografki i scenografki Mariji Djordjevic.

Termin: 3-16.06.2016 r., wernisaż: 3.06.2016 r., godz. 17.00
Miejsce: Galeria Punkt
Bilety: wstęp wolny

FB

Marija Djordjevic debiutowała w byłej Jugosławii projektując kostiumy do spektakli dramatycznych, telewizyjnych i do filmu. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Belgradzie gdzie uczęszczała na pięcioletni program studiów kształcący zdolności artystyczne zarówno w praktyce teatralnej i filmowej jak i projektowaniu mody. Po ukończeniu studiów magisterskich w Stanach Zjednoczonych w dziedzinie produkcji teatralnej współpracowała z najznakomitszymi instytucjami teatralnymi i zespołami baletowymi Ameryki Północnej. W Nowym Jorku projektowała kostiumy miedzy innymi dla sławnych Juilliard School, Encompass New Opera Theatre, Cedar Lake Company oraz Complexions Dance Company. Współpracowała również z historycznym Berkshire Theatre Festival w Massachussets, z Connecticut Rep (CT), Port Opera (Me), CityDance (DC) oraz Ballet West (SLC).

Jej praca zyskała uznanie US Institue of Theatre Technology, który przyznał jej nagrodę imienia Z. Weisfelda. Była nominowana do nagrody New York Innovative Award in Design oraz Montrealskiej nagrody META. W Kanadzie miała mozliwość współpracować z instytucjami takimi jak Les Grands Ballets Canadiens, Nouveau Theatre Experimental, Porte Parole, Geordie Productions, Repercussion Theatre, Ininitheatre czy The Other Theatre.

Jej projekty wystawiane były na wielu znanych wystawach na całym świecie, w tym na Praskim Quadriennale. W 2008 Marija otrzymała specjalne zaproszenie na wystawę organizowaną przez New York Public Library zatytułowaną „Stulecie nadzwyczajnych projektantek”.

Od 2001 Marija jest również wykładowcą. Uczyła w National Theatre School of Canada (2009-2015), na Uniwersytecie Concordia w Kanadzie (2011-2012) oraz na University of Connecticut w Stanach (2002-2004).

ww