3.04 Gdański spacer teatralny z Mieczysławem Abramowiczem

3 kwietnia, podczas finału akcji „Dotknij Teatru”, w największych polskich miastach odbędą się „Spacerowniki Teatralne”.

Termin: 3.04.2016 r., godz. 12.00
Miejsce: start: Targ Węglowy, przy Teatrze Wybrzeże
Bilety: wstęp wolny

FB

3 kwietnia, podczas finału ogólnopolskiej akcji „Dotknij Teatru”, w Gdańsku oraz siedmiu innych polskich miastach, odbędą się „Spacerowniki Teatralne”. Na twórcze spacerowanie po Polsce, tego samego dnia i o tej samej godzinie, już po raz drugi zaprasza Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Poprzednio uczestnicy „Spacerowników Teatralnych” żegnali jesień, teraz przywitają wiosnę. W Gdańsku spacer poprowadzi Mieczysław Abramowicz, który opowie o miejscach oczywiście związanych z teatrem, jak Gdański Teatr Szekspirowski, ale też tych mniej znanych, jak kamienice przy ul. Szerokiej 77 czy ul. Długiej 72.

fot. Maciej Moskwa/TESTIGO

fot. Maciej Moskwa/TESTIGO

„Spacerowniki Teatralne” zostały zainicjowane w ubiegłym roku i towarzyszyły obchodom 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce. Podobnie jak kilka innych jubileuszowych projektów doczekały się jednak nowej odsłony. Efekty kilkumiesięcznych prac będzie można poznać już 3 kwietnia, przy okazji finału ogólnopolskiej akcji „Dotknij Teatru” (w tym roku bierze w niej udział ponad 150 instytucji kultury i niezależnych artystów z 60 miast). Tego dnia w ośmiu polskich miastach – Krakowie, Łodzi, Lublinie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Elblągu oraz Warszawie – odbędą się teatralne spacery oraz uruchomiona zostanie spacerownikowa aplikacja, która w przyszłości ułatwi samodzielne przechadzki posiadaczom smartfonów i tabletów.

„Gdański spacer teatralny”, prowadzony przez Mieczysława Abramowskiego, wyruszy o godzinie 12.00 z Targu Węglowego. Pierwszym punktem na trasie będzie Teatr Wybrzeże. Następnie uczestnicy spaceru przejdą ulicą Szeroką – gdzie w latach 30-tych dział Teatr Żydowski – i przez Bramę Straganiarską dotrą do kamienicy „teatralnej” przy ulicy Długiej. Spacer zakończy zwiedzanie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Orientacyjny czas spaceru to 1,5-2 h.

Wszystkie trasy, proponowane w ramach „Spacerownika Teatralnego”, mają zachęcać mieszkańców poprzez swoją niekonwencjonalną i atrakcyjną formułę do zwiedzania i poznawania teatralnej – a tym samym kulturalnej – historii miast. Przygotowane scenariusze są różnorodne, a spacery prowadzą nie tylko przeszkoleni miejscy przewodnicy, ale także historycy teatru i znani artyści.

Scenariusze „Spacerowników Teatralnych” znajdują się na poświęconej projektowi stronie internetowej. Dokładne plany tras są tam uzupełnione dodatkowymi informacjami i ciekawostkami dotyczącymi teatralnych twórców. Ważnym miejscem na stronie internetowej będzie wkrótce sekcja poświęcona autorskim trasom tematycznym, przygotowywanym przez artystów i historyków teatru.

Projekt gdańskiego „Spacerownika Teatralnego” realizowany jest przez Instytut Teatralny we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku.

wwww