29.04-11.05 Morskie opowieści – wystawa malarstwa Gabrieli Trynkler

Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół sztuki zaprasza na wystawę malarstwa Gabrieli Trynkler.

Termin: 29.04-11.05.2016 r.
Miejsce: Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki
Bilety: wstęp wolny

FB

Morskie opowieści
„To tytuł mojej najnowszej wystawy przygotowanej na zaproszenie Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Galerii Punkt. Wystawa jest wynikiem nagrody, jaką otrzymałam w konkursie „Barwy Morza”. Chcąc być konsekwentną – zaproponowałam wystawę o tematyce marynistycznej.

Kolekcja obrazów, którą prezentuję na tej wystawie przedstawia głównie obrazy najnowsze, ale także jest to szansa pokazania i przypomnienia kilku moich dawniejszych prac.

Morskie opowieści  to prezentacja i przegląd mojego dorobku twórczego z okazji XXX lecia pracy twórczej. Pokazuję tu prace, które są kontynuacją moich poprzednich cykli malarskich, takich jak Katedry, Pejzaże i Abstrakcje, w ujęciu tematu : morze… Moje serie malarskie nakładają się i przenikają wzajemnie. Zawsze to jest rodzaj dialogu. Nie ograniczam się do jednej konwencji malarskiej i jej prezentacji. Jako twórca penetruję kulturę i równolegle chcę poznawać różne techniki malarskie; po to, aby na swój własny sposób wypowiedzieć się w malarstwie. Prezentowane obrazy są efektem zmierzenia się z różnymi technikami malarskimi, i z rożnym traktowaniem tematu; od realizmu, poprzez abstrakcje do symbolizmu.

Swoje obrazy często buduję na dwóch planach; pierwszy jest bardzo kolorową, dynamiczną formą, zaś drugi plan jest rodzajem głębi, przestrzeni i symbolizuje nieznane, nieokreślone, nienazwane…

Moja sztuka jest próbą poszukiwania związków między kulturą a naturą; między tym co niematerialne a rzeczywiste, między energią a materią. Jest też zmaganiem się z tym co wyobrażone i co jest ideą , a możliwościami i ograniczeniami tworzywa, jakim są farby i narzędzia pracy. Jest też zapisem pokonywania trudności jakim jest przełożenie na dwuwymiarową przestrzeń płótna tego co jest myślą, pragnieniem, ideą czy wyobrażeniem. Staram się tak opracowywać płaszczyznę obrazu, jego kolory i fakturę, równolegle łączyć to z dynamiką formy, by mogła powstać nowa, niepowtarzalna malarska rzeczywistość.

Chcę też, by osoba patrząca na te obrazy odczuwała przyjemność obcowania z nową, stworzoną przeze mnie rzeczywistością. Malując te obrazy dążyłam, by odnaleźć swoją drogę do mojego własnego, niepowtarzalnego świata suwerennej magii. A Świat Tej Magii istnieje w każdym z nas”.

Gabriela Trynkler, kwiecień 2016

ww