29.02 Premiera książki o Ryszardzie Majorze w Teatrze Wybrzeże

W poniedziałek we foyer Dużej Sceny odbędzie się premiera książki Marzeny Nieczui Urbańskiej „Teatr… jest całym moim życiem. Opowieść o Ryszardzie Majorze”.

Termin: 29.02.2016 r., godz. 18.00
Miejsce: Teatr Wybrzeże
Bilety: wstęp wolny

O książce „Teatr… jest całym moim życiem. Opowieść o Ryszardzie Majorze”:

Tę legendarną postać wspominają przyjaciele, uczniowie i współpracownicy, min. Joanna Bogacka, Ewa Dałkowska, Danuta Stenka, Mirosław Baka i Adam Orzechowski. W opowieści nie zabrakło też głosu samego Ryszarda Majora. Książka – począwszy od warstwy tekstowej, poprzez okładkę, ilustrację, a nawet muzykę – w całości przesiąknięta jest teatrem.

Fragment książki (słowa Ryszarda Majora)

„Jeśli przyjąć, że świat współczesny w rywalizacji z istniejącymi od wieków hierarchiami ludzkich wartości przegrał człowieka, to znaczy zatracił go w poplątaniu i pomieszaniu tych hierarchii, wypada mieć nadzieję, że właśnie teatr jest najlepszym miejscem, w którym człowieka można odnaleźć. Bo przecież nie gdzie indziej, a właśnie w teatrze, ze spotkania aktorów z widzami rodzi się szansa zbiorowego, a więc najbardziej pełnego i odpowiedzialnego utożsamienia się człowieka ze swoim losem. Różnorodność osobowości, wrażliwości i sposobów rozumienia, odmienność predyspozycji, umiejętności i inicjatywy, wielorakość postaw, punktów widzenia i racji, zjednoczone potrzebą spędzenia wieczoru w teatrze, to olbrzymi kapitał sił myślowych i duchowych, który prowokuje do tego, by inwestować go w proces szukania prawdy o człowieku”.

Ryszard Major (ur. 1948 zm. 2010) – reżyser. Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Reżyserii Dramatu na warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. W latach 1975-82 pracował jako etatowy reżyser Teatru Wybrzeże. Na gdańskiej scenie stworzył ponad dwadzieścia spektakli m.in. Teatr Osobny Mirona Białoszewskiego, Marię Stuart Fryderyka Schillera, Iwonę, księżniczkę Burgunda, Ślub, Operetkę i Historię Witolda Gombrowicza, Bal w operze Juliana Tuwima, Wieczór Trzech Króli Williama Shakespeare’a, W małym dworku Witkacego, Pluskwę Włodzimierza Majakowskiego oraz Proces Franza Kafki. Pracował także w gdańskim Teatrze Miniatura i Teatrze Miejskim w Gdyni. Ostatnim spektaklem, który wyreżyserował był Bal manekinów Brunona Jasieńskiego w Teatrze Wybrzeże.

ww

Portret reżysera, fot. Tomek Kamiński