28.10 Zastrzegam sobie wyłączne posiadanie swego życia – dyskusja w GGM

Dyskusja wokół postaci Stanisławy Przybyszewskiej i instalacji Anki Leśniak inspirowanej biografią pisarki.

Termin: 28.10.2016, godz. 18.00
Miejsce: Gdańska Galeria Miejska 1, ul. Piwna 27/29
Wstęp wolny

Uczestnicy: Anka Leśniak, Anna Sadowska, prof. Ewa Graczyk
Prowadzenie: Barbara Piórkowska

Dyskusja skupiona będzie wokół najnowszej instalacji Anki Leśniak zrealizowanej na opuszczonej kamienicy przy Placu Wałowym 13 w Gdańsku.

Instalacja inspirowana jest biografią Stanisławy Przybyszewskiej. Oparta została na kompozycji literniczej, w której artystka użyła cytatu z listu pisarki do jej ciotki Heleny Barlińskiej „Zastrzegam sobie wyłączne posiadanie swego życia”. W kontekście treści listu słowa te były stanowczym oświadczeniem, że zamierza się poświęcić wyłącznie pisaniu, i nie życzy sobie zewnętrznych ingerencji w jej wybory. Postać Przybyszewskiej i jej biografia nie zostały jednak przywołane jedynie w celu ich przypomnienia z perspektywy historycznej. Jej postać powraca w badaniach literackich, w interpretacjach jej twórczości w teatrze, kilkanaście lat temu w przestrzeni publicznej postawiono kamień z tablicą upamiętniającą pisarkę.
Celem realizacji artystycznej jest więc nie tyle upamiętnienie pisarki, ile ukazanie jej postawy i twórczości we współczesnym kontekście.

Dyskusja odbędzie się w ramach nowego cyklu spotkań, wykładów i debat realizowanych w Gdańskiej Galerii Miejskiej pod nazwą Skala Beauforta. Za jego pomocą chcemy pobudzić dyskusję i wymianę wiedzy między specjalistami różnych dziedzin naukowych i mieszkańców Trójmiasta

14729377_1470631442952631_1873913604009107557_n