27-29.05 Festiwal Gdańscy Pianiści Miastu

Festiwal „Gdańscy Pianiści Miastu” ma na celu przybliżać szerszej publiczności pianistów związanych z Gdańskiem, przede wszystkim wychowanków gdańskiej szkoły pianistycznej.

Termin: 27-29.05.2016 r., godz. 19.00
Miejsce: Nadbałtyckie Centrum Kultury
Bilety: 27, 29.05 – wstęp wolny, 28.05 – 5 zł

Fb

Pełen program festiwalu wraz z biogramami muzyków do pobrania

Podczas tegorocznej głównej odsłony festiwalu odbędą się trzy koncerty – dwa solowe wieczory pianistyczne w Ratuszu Staromiejskim oraz wieczór z orkiestrą w Centrum Św. Jana w Gdańsku. Przed publicznością zagrają młodzi gdańscy artyści, mający już na swoim koncie liczne sukcesy konkursowe i estradowe. Obok wyróżniających się studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku wystąpi pedagog gdańskiej uczelni – Maciej Gański.

Koncerty solowe – Ratusz Staromiejski

27.05.2016 r. – Barokowe inspiracje
Pierwszy wieczór tegorocznej głównej edycji festiwalu to apoteoza muzyki i wirtuozerii epoki baroku. Program koncertu wypełnią dzieła powstałe z fascynacji twórczością klawesynistów francuskich, Corellego oraz Bacha. Młodzi pianiści zaprezentują dzieła twórców XX wieku – Ravela, Rachmaninowa i Busoniego. Usłyszymy przykłady muzycznej stylizacji, wariacje oraz transkrypcje. Podczas wieczoru wystąpią studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku – Arkadiusz Farkowski, Bartosz Skłodowski i Daniel Ziomko.

28.05.2016 r. – Miniatura fortepianowa XIX i XX wieku 
Drugi wieczór w całości poświęcony jest miniaturom fortepianowym. Artyści zaprezentują dzieła powstałe w XIX i XX wieku – okresie wielkiego rozkwitu tego gatunku. Począwszy od romantycznej miniatury programowej usłyszymy sceny z baletu, utwory o charakterze ilustracyjnym, barwne i ulotne miniatury impresjonistyczne. Program koncertu wypełnią między innymi dzieła Schumanna, Granadosa, Prokofiewa i Ravela. Podczas wieczoru wystąpią studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku – Adrianna Paliwoda i Mikołaj Sikała oraz Anna Szałucka – tegoroczna dyplomantka gdańskiej uczelni studiująca równolegle w słynnej Royal Academy of Music w Londynie.

(wstęp 5 zł – bilety do nabycia na godzinę przed rozpoczęciem)

Wieczór z orkiestrą – Centrum św. Jana

29.05.2016 r. – Wielcy romantycy

Wieńczący festiwal wieczór z orkiestrą zapowiada się niezwykle ekscytująco. Usłyszymy dwa spektakularne dzieła romantyczne – I koncert fortepianowy d-moll op. 15 Johannesa Brahmsaoraz Totentanz Franciszka Liszta. Na widowiskowość dzieł składa się nie tylko potężny skład orkiestry ale także wyczynowość partii solowych. Solistą w koncercie Brahmsa będzie Adam Piórkowski – wyróżniający się student Akademii Muzycznej w Gdańsku. W partii solowej w Totentanz Liszta usłyszymy Macieja Gańskiego – uznanego gdańskiego pianistę oraz wykładowcę gdańskiej uczelni. Pianistom towarzyszyć będzie Bałtycka Filharmonia Młodych pod dyrekcjąSylwii Janiak-Kobylińskiej.

(wstęp wolny)

O festiwalu
Festiwal Gdańscy Pianiści Miastu ma na celu przybliżać szerszej publiczności pianistów związanych z Gdańskiem, przede wszystkim wychowanków gdańskiej szkoły pianistycznej. Wśród wykonawców znajdują się byli i obecni studenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, pedagodzy gdańskiej uczelni, absolwenci gdańskich szkół muzycznych czy też artyści, którzy wywodzą się z Gdańska  oraz kontynuują swoją edukację i karierę w różnych ośrodkach w kraju i za granicą.
Jednym z założeń festiwalu jest także współpraca z laureatami Międzynarodowego Bałtyckiego Konkursu Pianistycznego odbywającego się w Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Ideą festiwalu jest pobudzanie do aktywności gdańskiego środowiska pianistycznego, jego integracja poprzez wspólne koncertowanie, a także promocja artystów i pomoc w realizacji  ich  planów twórczych.

Pomysłodawca i opiekun artystyczny festiwalu
Adrianna Wolf