26-30.12 IX edycja Metropolia Jest Okey

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na 9. edycję interdyscyplinarnego festiwalu.

Termin: 26-30.12.2015 r.
Miejsce: Nadbałtyckie Centrum Kultury i inne

Metropolia Jest Okey! Metropolia tętni życiem!
Taniec, teatr, literatura, muzyka, improwizacje, wystawa fotografii, dyskusja oraz pokaz filmu – tak w telegraficznym skrócie wygląda program tegorocznej edycji!
Jak zwykle dominować będzie muzyka. Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyr. Wojciecha Rajskiego, w towarzystwie kilku jazzowych muzyków przygotowała program, który wpisuje w się atmosferę końca roku. Zespół Bielizna zagra w Klubie Parlament przekrojowy koncert, który będzie rejestrowany i wydany w przyszłości na płycie DVD (koncert realizowany wspólnie z Radiem Gdańsk). Kluby Sfinks 700 i Ucho oddadzą swoje sceny znanym i mniej znanym trójmiejskim zespołom.
Impro to wydarzenie, które zawsze przyciąga widzów. W tym roku oprócz dorosłych, zaproszone są także dzieci (oczywiście z rodzicami, bo to rozrywka dla wszystkich).
Dzień Teatrów Tańca stał się Dniem Teatrów – obok spektakli Sopockiego Teatru Tańca i DzikiStyl Company, w programie znalazł się także spektakl „Być jak Charlie Chaplin”, przygotowany przez Fundację Pomysłodalnia.
Literatura to kolejne „Spotkanie z jedną książką” – Iwona Zając, ks. Krzysztof Niedałtowski, Wojeciech Termiszewski (+ gość niespodzianka) opowiedzą o swoich ulubionych książkach. Spotkanie poprowadzi Andrzej Żak.
Ostatniego dnia organizatorzy zapraszają do Ratusza Staromiejskiego na wernisaż wystawy zdjęć Michała Bilińskiego (wykonanych podczas koncertów z cyklu Metropolia Jest Okey w Radiu Gdańsk) oraz na premierę filmu dokumentalnego o Trójmiejskiej Scenie Alternatywnej zrealizowanego przez Yacha Paszkiewicza (Centrum św. Jana). Tuż po projekcji filmu rozpocznie się debata na temat trójmiejskiej muzyki którą poprowadzi Przemek Gulda.

Kalendarium wydarzeń:

26.12:

Koncerty
Klub Ucho w Gdyni

Wystąpią zespoły:
⦁ Bad Ol’ Pervz
Haraszo
Bubble Chamber
Amr Band
Mordy
Moose The Tramp
Mjut
Fuzz
Dick4Dick

Prowadzenie: Katarzyna Staszko

start: 18.00
wstęp: 5 zł

27.12
Impro dla dzieci – Peleton Improbaja
Ratusz Staromiejski

Teatr Improwizacji Peleton zaprasza na ImproBaję – pełną humoru i kreatywnej zabawy improwizowaną bajkę dla dzieci (i trochę dla dorosłych).
W ImproBajach nie ma napisanego scenariusza. Są w całości wymyślone na oczach widzów. Są więc za każdym razem zupełnie inne!
Na początku dzieci wymyślają postaci, następnie aktorzy-improwizatorzy z Peletonu przejmują inicjatywę i improwizują ich przygody. Później, w trakcie spektaklu, aktorzy jeszcze wielokrotnie proszą małych widzów o pomoc – o poradę, zagranie kogoś, zbudowanie z siebie wehikułu itd. W naszej ImproBai tylko jedno jest pewne – wszystko dobrze się kończy
Peleton to teatr improwizacji, który powstał w Gdańsku w 2013 roku. Tworzą go aktorzy niegdyś Teatru Wybrzeżak, a później grupy improwizacyjnej W Gorącej Wodzie Kompani. Poza improwizowaniem na scenie zajmują się dramą, pedagogiką, psychologią, jest też w składzie muzyk oraz były aktor Kabaretu Limo: Ewa Czernowicz, Karolina Rucińska, Małgorzata Tremiszewska, Hubert Świątek i Wojciech Tremiszewski.

start: 12:00
bilety: wstęp wolny

Spotkanie z Jedną Książką
Ratusz Staromiejski

Spotkanie z Jedną Książką: książka, do której wracam. Czy wybór Jednej Książki jest prosty? Która literatura towarzyszy nam w naszym życiu? Spotkanie poprowadzi aktor i radiowiec Andrzej Żak. Goście to: Iwona Zając, Ks. Krzysztof Niedałtowski, Wojciech Tremiszewski oraz Gość Niespodzianka.

start: 16:00
Bilety: wstęp wolny

Koncerty
klub Parlament w Gdańsku

Wystąpią zespoły:

Mrs Marshall
Kciuk & The Fingers
Oslo Kill City
Bielizna – koncert retrospektywny (transmisja radiowa i on line) / początek 20:05
Kobiety
Klimt
Jamertal

Prowadzenie: Kamil Wicik

start: 18:00
bilety: 5 zł

 

28.12
Koncerty
klub Sfinks 700 w Sopocie

Wystąpią zespoły:
Przyborowski i Sekcja
Pete True
Pullover
Les Bigos
Izes
Spoiwo
Nightrun87
Chlupot Mózgu Organization
Confusion Project
Stendek / Prościński

Prowadzenie: Borys Kossakowski

start: 18:00
bilety: 5 zł

Dzień Teatrów

Teatr na Plaży (Sopot)

„Dwie Twarze”- Sopocki Teatr Tańca
„Radio Żelaza” – DzikiStyl Company
„Być jak Charlie Chaplin” – Fundacja Pomysłodalnia

start: 19:00
bilety: bezpłatne wejściówki (liczba miejsc ograniczona)

29.12
Wręczenie Nagród Marszałka Województwa Pomorskiego w Dziedzinie Kultury
Koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej SOPOT

Centrum św. Jana

W programie:
Część pierwsza: Zima z „Czterech pór roku” Astora Piazzolli i Antonia Vivialdiego.
Część druga: Kolendy i piosenki świąteczne

Na scenie pojawią się również Joanna Knitter – śpiew oraz Wojciech Staroniewicz – saksofon oraz trio jazzowe w składzie:
Artur Jurek – fortepian
Roman Ślefarski – perkusja
Janusz Macek Mackiewicz – kontrabas

Prowadzenie: Konrad Mielnik

start: 18.00
bilety: Wstęp wolny (ilość miejsc ograniczona)

30.12
O godzinie 18.00 wernisaż wystawy fotografii Michała Bilińskiego. Zdjęcia pochodzą z koncertów z cyklu Metropolia Jest Okey w Radiu Gdańsk.

Wystawa będzie czynna do połowy stycznia 2016.

O godzinie 19.00 w Centrum św. Jana premiera  filmu o Trójmiejskiej Scenie Alternatywnej (lata 80′) oraz debata o Trójmiejskiej muzyce.

ww