24.06 Akademia Dawnego Gdańska

Akademia Dawnego Gdańska jest projektem dla którego inspiracją jest mało znana historia Gdańska.

Termin: 24.06.2015, godz. 18.00

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej

Bilety: wstęp wolny

FB

Świat rzeczy codziennych mieszkańców Gdańska drugiej połowy XVIII wieku
Prowadzenie: Ewa Barylewska- Szymańska

Najbliższy wykład Akademii Dawnego Gdańska będzie dotyczył codzienności pracy i życia mieszkańców nadmotławskiego grodu. Jak meblowano poszczególne wnętrza – sienie, sale, sypialnie, kupieckie kantory, kramy i sklepy, co ułatwiało prace kuchenne, jakie sprzęty odkładano na strych, a jakie do piwnic… Na te, i wiele innych pytań odpowie Ewa Barylewska – Szymańska, kierownik Oddziały Historycznego Muzeum Miasta Gdańska – Domu Uphagena. 

Akademia Dawnego Gdańska jest projektem dla którego inspiracją jest mało znana historia Gdańska, jak i tajemnicze i często powikłane losy jego mieszkanek i mieszkańców, nierzadko bardzo zasłużonych dla nadmotławskiego grodu. Tegoroczny cykl pozwoli poznać m.in. tajemnice gdańskich brygidek, zwyczaje i upodobania dawnych, gdańskich mieszczan i mieszczanek, szczegóły warsztatu złotniczego oraz magię bursztynnictwa na przestrzeni wieków.
___

Wykłady Akademii Dawnego Gdańska będą prowadzone w tym roku przez autorytety w dziedzinie nauki i sztuki gdańskiej – wybitne kobiety związane naukowo z miastem i wieloma instytucjami propagującymi jego dzieje, m.in.: z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska, Muzeum Narodowym, Biblioteką Gdańską Państwowej Akademii Nauk czy Nadbałtyckim Centrum Kultury – Renata Adamowicz, Małgorzata Paszylka, Anna Frąckowska, Beata Sztyber, Ewa Barylewska-Szymańska, Renata Wiloch, Maria Otto, Barbara Ząbczyk – Chmielewska i Katarzyna Rozmarynowska. Cykl potrwa do grudnia 2015 roku z wakacyjną przerwą w lipcu i sierpniu.

11230604_913137992042055_6634195858929532551_n