23.07-6.08 Festiwal Capella Angelica 2016

Już po raz szósty muzycy gdańskiego zespołu instrumentów historycznych użyczą głosów XVIII-wiecznym rzeźbom grających aniołów Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.

Termin: 23.07-6.08.2016
Miejsce: Bazylika Mariacka
Bilety: 10-20 zł, rezerwacje: silva.rerum.pl@gmail.com

Jak brzmiałyby Anioły Mariackie, gdybyśmy mogli je usłyszeć? Już po raz szósty muzycy gdańskiego zespołu instrumentów historycznych użyczą głosów XVIII-wiecznym rzeźbom grających aniołów Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Podczas tegorocznej edycji zaplanowane zostały 3 koncerty, połączone z celebracją pięciolecia istnienia zespołu SILVA RERUM arte. W programie, obok muzyki dawnej, znajdzie się prawykonanie nowego utworu na instrumenty historyczne  „Zwiastunowie… (Completorium)” Emila Wojtackiego z udziałem kompozytora.

Wieczór pierwszy 23.07.2016 godz. 20:30
Vanitas vanitatum
Maksym Zajączkiewicz, klawesyn / Przemysław Ostrowski, śpiew, lira korbowa

Koncert-misterium, na który składają się pieśni wędrownych śpiewaków z terenów dawnej Rzeczypospolitej, a także instrumentalne kompozycje barokowe, m.in. Johanna Kaspara Ferdinanda Fischera, Elisabeth Jacquet de la Guerre, Giorlamo Frescobaldiego, Georga Friederica Haendela. Zabrzmią kompozycje o świętych, o cudownych objawieniach, o końcu świata i Sądzie Ostatecznym, o śmierci i pośmiertnej wędrówce dusz, a także historie oparte na wątkach biblijnych i apokryficznych.

Wieczór drugi 30.07.2016 godz. 20:30
Klawesyn / Pianoforte
Katarzyna Drogosz, fortepian historyczny / Małgorzata Skotnicka, klawesyn
Maja Miro-Wiśniewska, flet wczesnoklasyczny / Danuta Zawada, altówka historyczna

Klawesyn i fortepian historyczny współistniały obok siebie w II połowie XVIII wieku. Pierwszy z nich ustępował, drugi – zdobywał serca muzyków nowym brzmieniem i nowymi możliwościami technicznymi w grze. Prezentowany koncert daje możliwość doświadczenia unikatowego zestawienia obu tych instrumentów w obrębie tej samej kompozycji.

Wieczór trzeci 6.08.2016 godz. 20:30
Zwiastunowie
Anna Zawisza, sopran
Maja Miro-Wiśniewska, flet wczesnobarokowy / Danuta Zawada, skrzypce barokowe
Karolina Koślacz, viola da gamba / Małgorzata Skotnicka, klawesyn / Marek Kubat, teorba

W programie koncertu finałowego znajdą się XVIII-wieczne kantaty francuskie na sopran, instrumenty melodyczne i basso continuo, autorstwa Louis-Nicolasa Clerambault oraz prawykonanie kompozycji „Zwiastunowie… (Completorium)” Emila Wojtackiego z udziałem kompozytora.

Organizator: Fundacja SILVA RERUM
Partner: Bazylika Mariacka w Gdańsku
Spiritus Movens: Maja Miro-Wiśniewska
Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańska oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

CA2016m fot Marten Root