22.11 Premiera filmu „Księga Aniołów Józefa Chełmowskiego”

W dniu 22 listopada 2014 r. w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie o godz. 12.00 odbędzie się premiera filmu „Księga Aniołów Józefa Chełmowskiego” w reżyserii Andrzeja Dudzińskiego. Film opowiada o świecie stworzonym przez jednego z najbardziej znanych twórców ludowych w Polsce– Józefa Chełmowskiego. Centrum tego świata stanowi dom i malowniczy ogród ozdobiony nie tylko rzeźbami i obrazami, ale także ulami w postaci świętych i aniołów. Artysta był nie tylko rzeźbiarzem i malarzem. Był także myślicielem i wynalazcą. Podejmował próby uruchomienia skonstruowanych przez siebie aparatów: „maszyny do łapania żywiołów” i „mięśniolotu”.

Oficjalna strona projektu na FB

Tworzenie własnego świata przez Chełmowskiego stało się jego sposobem na życie. W zgiełku współczesności wygospodarował przestrzeń, będącą swoistym azylem, zamkniętym uporządkowanym systemem przenikających się rzeczywistych i nierzeczywistych wymiarów, w których wszechobecne są anioły. Film o Józefie Chełmowskim jest opowieścią o dążeniu do szczęścia, poszukiwaniu harmonii z otoczeniem oraz umiejętności poszukiwania symbiozy człowieka z otaczającym go światem. Jest to także film o wyborach, umiejętności ich dokonywania, o budowaniu swojego osobistego szczęścia na własny sposób.

 

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego. Patronat Honorowy nad filmem objęli: Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Ryszard Sylka – Burmistrz Miasta Bytów. Partnerzy wydarzenia: Muzeum Zachodniokaszubskie, Bytowskie Centrum Kultury, Miasto Brusy, Mała Czarna Kropka

produkcja: Stowarzyszenie Społeczno-Artystyczne KULTYWATOR

scenariusz i reżyseria: Andrzej Dudziński

zdjęcia: Andrzej Dudziński, Dariusz Kula, Krzysztof Hilbrycht

animacje: Bartłomiej Wieloszewski

muzyka: Anna Haracz

kierownik produkcji: Katarzyna Sikora

opracowanie graficzne: Anna Molga, Marta Soboń

 

Obecnie na rynku w Bytowie można obejrzeć wystawę poświęconą twórczości Józefa Chełmowskiego. Wystawa będzie dostępna do 5 grudnia.

Film „Księga Aniołów Józefa Chełmowskiego” będzie miał również premierę w Internecie na początku grudnia.

unnamed