22.04 Teatr i zgromadzenie: warsztaty Igora Stokfiszewskiego, Świetlica KP

Teatr i zgromadzenie: warsztaty Igora Stokfiszewskiego
Dwudniowe warsztaty Teatr i zgromadzenie prowadzone przez dramaturga Igora Stokfiszewskiego, poświęcone artystycznym praktykom zorientowanym wspólnotowo rozpoczynają się we wtorek, 22 kwietnia od godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście. Na zajęcia obowiązują zapisy.

Seminarium poświęcone praktykom z dziedziny teatru, sztuk wizualnych i performatywnych opartym na budowaniu więzi i oddziaływaniu na rzeczywistość społeczną. Podczas spotkań zaprezentowane zostaną m.in. Msza w inscenizacji Artura Żmijewskiego, fragmenty prac Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards, Promień Pawła Althamera oraz Faquir de Oriente – działanie zrealizowane przez Bartosza Szydłowskiego w Mieście Meksyk, które na różne sposoby podchodzą do zagadnień konstytuowania wspólnoty społecznej.

Seminarium Teatr i zgromadzenie będzie miało charakter performatywnych warsztatów i będzie prowadzone wśród wcześniej zrekrutowanej grupy. Zapisy na warszaty: trojmiasto@poczta.krytykapolityczna.pl

Pytanie o wspólnotę – międzyludzką, duchową, społeczną i polityczną – o to, w jakie ramy wyobraźniowe i praktyczne wpisuje się dziś, jakimi charakteryzuje się przymiotami, jakie mechanizmy regulują jej konstytuowanie się, a także, jaki kształt przybierała dawniej i czym mogłaby cechować się w przyszłości, nabiera tym większej wagi, im bardziej świat współczesny napotyka bariery w rozwijaniu takich wartości jak solidarność międzyludzka, troska wzajemna, współodczuwanie ze wszystkimi istotami żyjącymi, sprawiedliwe traktowanie każdej z nich, i im bardziej rzeczywistość związków pomiędzy jednostkami zdominowana zostaje przez odruchy egoizmu, relacje konkurencyjności, przez wzajemną nieufność, podejrzliwość i skonfliktowanie.

Igor Stokfiszewski – prowadzący warsztaty

 

Warsztaty Teatr i zgromadzenie Igora Stokfiszewskiego zaplanowane są na dwa spotkania w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, Gdańsk, ul. Nowe Ogrody 35, II p.: we wtorek, 22 kwietnia o godz. 18.00 – część I, w środę 23 kwietnia o godz. 18.00 – część II. Na zajęcia obowiązują zapisy: trojmiasto@poczta.krytykapolityczna.pl. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

 

Igor Stokfiszewski – krytyk literacki i teatralny, dramaturg, publicysta i członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książki Zwrot polityczny (2009). Współredaktor książek Tekstylia. O „rocznikach siedemdziesiątych” (2002), Ludzie, miasta. Literatura Białorusi, Niemiec, Polski i Ukrainy – ślady „nieistniejącego języka” (2008) oraz Jerzy Grotowski – Teksty zebrane (2012). Współpracował przy spektaklach Wojtka Klemma i Agnieszki Olsten, działaniach artystyczno-społecznych prowadzonych przez Bartosza Szydłowskiego w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie/Nowej Hucie oraz interwencjach miejskich pod opieką kuratorską Loli Arias i Stefana Kaegi. Jako badacz zajmuje się wspólnotowymi aspektami aktualnych działań prowadzonych w Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards we włoskiej Pontederze. Był członkiem zespołu 7. Berlin Biennale (2012), przygotowanego przez Artura Żmijewskiego we współpracy z Joanną Warszą i petersburską grupą Voina. Jest wykładowcą Instytutu Studiów Zaawansowanych w Warszawie, gdzie prowadzi spotkania seminaryjno-warsztatowe Sztuka jako narzędzie zmiany rzeczywistości.

Seminarium Teatr i zgromadzenie odbywa się w ramach cyklu Uniwersytetu Krytycznego dofinansowanego ze środków Miasta Gdańska.

Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście to miejsce wydarzeń kulturalnych i społecznych, powstała w 2009 roku. Podejmuje działania na rzecz kształtowania otwartego i różnorodnego Trójmiasta zarówno w sferze kultury, jak i życiu społecznym. Jako środowisko budujące nowoczesną lewicę w Polsce działa na rzecz partycypacji i poszerzenia udziału obywateli w życiu publicznym oraz długotrwałej zmiany społecznej.

 

Indignados_Occupy Biennale_fot. Marcin Kalinski

 

Materiał nadesłany