18.01-5.02 „Jutro nie przyjdzie nigdy” Mirosław Bałka i Katarzyna Krakowiak

Punktem wyjścia do realizacji projektu było pytanie o poczucie niepewności, jakie towarzyszy nam w coraz szybciej zmieniającym się świecie.

Termin: 18.01-5.02.2017
Wernisaż: 17.01.2016 godz. 18
Miejsce: ASP, Zbrojownia Sztuki

„Jutro nie przyjdzie nigdy” – to projekt będący rezultatem współpracy Mirosława Bałki i Katarzyny Krakowiak. Po pierwszej jego odsłonie w białostockiej galerii Arsenał przyszedł czas na ekspozycję w zabytkowym wnętrzu Zbrojowni Sztuki w Gdańsku.

Punktem wyjścia do realizacji projektu było pytanie o poczucie niepewności, jakie towarzyszy nam w coraz szybciej zmieniającym się świecie. To także pytanie o możliwość artykulacji naszych potrzeb i lęków. Powszechnie odczuwamy inflację znaczenia słów w przestrzeni publicznej. Agresja, demagogia i kłamstwo są dzisiaj stałymi elementami dyskursu medialnego i politycznego. Każdego dnia w mediasferze pojawiają się nowe słowa i hasła, które są narzędziami werbalnego wywierania presji i zdobywania dominacji nad innymi poprzez zawartą w tych słowach symboliczną przemoc. Otaczające nas na każdym kroku znaki manipulują naszymi emocjami i potrzebami, mają nas nieustannie pobudzać do reakcji.

Projekt Katarzyny Krakowiak i Mirosława Bałki jest pytaniem o znaczenie słów i znaków, którymi się komunikujemy, ale nie porozumiewamy. Tytuł wystawy sugeruje niemożliwość dalszej narracji, niemożliwość spełnienia się przyszłości w momencie przekreślenia teraźniejszości. Zawiera się w nim także paradoks niemożności określenia czasu: „jutro” nigdy nie nadchodzi, ponieważ z naszego punktu widzenia każdą chwilę musimy określać jako teraźniejszą. W świecie bez przyszłości, w rzeczywistości skazanej na wieczną teraźniejszość, stajemy wobec niemożliwości zarówno transgresji, jak i transcendencji.

„Jutro nie przyjdzie nigdy” jest pierwszym wspólnym projektem Katarzyny Krakowiak i Mirosława Bałki. Ważnym elementem tej wystawy jest proces, który doprowadził do jej realizacji, szukanie wspólnego pola, niebędącego kompromisem, tylko otwarciem nowych możliwości. Znani ze swoich minimalistycznych dzieł artyści przedstawią realizację składającą się z serii lapidarnych, zagadkowych i poetyckich haseł wykonanych w technice lampy neonowej. Pojedynczym wyrazom, ciągom liter i znaków towarzyszy dźwięk sprzężony z neonowymi światłami. Efektem jest multimedialna instalacja, kompozycja sygnałów wizualnych i dźwiękowych, której ważnym aspektem jest umiejscowienie jej w konkretnej przestrzeni. Pokazane na wystawie neony można odczytywać na co najmniej trzy sposoby: jako chaotyczną polifonię głosów, jako monolog lub jako dialog. Prosta forma otwiera przed widzem możliwość samodzielnej nawigacji pomiędzy sygnałami i nowego konstruowania znaczeń, które mogą dotyczyć indywidualnego doświadczenia każdego z nas.

Prace prezentowane na wystawie pochodzą z Kolekcji II Galerii Arsenał w Białymstoku.

Wystawie towarzyszy panel dyskusyjny, organizowany w ramach cyklu Laboratorium Designu Społecznego:

„Dreszcz, drzazgi i zrzucenie.
Porozmawiajmy o słowach, o tym, jak się łączą z ciałem, światem i sztuką.”
paneliści: Katarzyna Krakowiak, Mirosław Bałka, Marek Wasilewski, Zbigniew Mańskowski, Jacek Kołtan 
termin: 17 stycznia 2017, godz. 13:00
miejsce: Audytorium Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Targ Węglowy 6 (wejście od ul. Tkackiej), I piętro

4985

 

Tagi