17-18.10 9. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów

Tegoroczne Spotkania inspirowane są sztuką wybitnego ilustratora i scenografa – Adama Kiliana. Ten wszechstronny Artysta łączy z powodzeniem różne dziedziny sztuki: w dorobku ma scenografie do ponad 300 spektakli, ponad 70 filmów animowanych i ponad 50 książek dla dzieci, dlatego też przedmiotem zainteresowań projektu będzie nie tylko ilustracja książkowa, ale też teatr. 

Termin:17-18.10.2014

Miejsce: Nadbałtyckie Centrum Kultury

Blog BSI

W galerii Nadbałtyckiego Centrum Kultury zaprezentujemy wystawę Kilian dzieciom, wydany zostanie katalog poświęcony artyście oraz słowniczek wiedzy o teatrze lalek, adresowany do dzieci. Od maja br. trwają warsztaty plastyczne i teatralne dla dzieci i młodzieży ze szkół w Kartuzach, inspirowane twórczością autora Pyzy na polskich dróżkach. Prezentacja efektów będzie miała miejsce podczas trwania wystawy w NCK.

Wystawa Kilian dzieciom 
prezentuje Artystę jako autora książek i ilustratora, a także jako twórcę teatralnego. Zarówno w wypadku grafiki, jak i scenografii, jego twórczość wyrasta z tych samych źródeł: to przede wszystkim twórczość ludowa południowej Polski, a szczególnie – tradycje bożonarodzeniowych szopek i kolędników. Na wystawie w Nadbałtyckim Centrum Kultury chcemy pokazać, jak te wątki przenikają się w jego ilustracjach i w pracach dla teatru lalkowego.

Kilian_Kamien_ska_De_bowa_ko_yska_1967

Na wystawie zostaną wyeksponowane oryginalne ilustracje z różnych okresów twórczości Kiliana, zaprojektowane przez niego książki, elementy scenografii i lalki z przedstawień teatralnych. Eksponaty pochodzą między innymi z Teatru Lalka w Warszawie i ze zbiorów prywatnych Adama i Jarosława Kilianów. Ponadto specjalnie z okazji wystawy zostaną odtworzone wybrane lalki, aby dzieci odwiedzające NCK mogły bawić się nimi w teatrzyk.

Otwarcie wystawy – w piątek 17 października 
– poprzedzi rozmowa o twórczości Ojca z Jarosławem Kilianem, historykiem sztuki, reżyserem teatralnym i tłumaczem. Gośćmi wernisażu będą także między innymi: krytyczka teatralna Aleksandra Rembowska, historyczka sztuki, znawczyni polskiej ilustracji dla dzieci Anita Wincencjusz-Patyna, kurator wystawy Janusz Górski, którzy przedstawią wszechstronną twórczość Adama Kiliana, a także inspiracje sztuką ludową w polskiej ilustracji książkowej. 
Wystawa czynna będzie od 18 października do 30 listopada 2014 r.


Warsztaty 

Podczas trwania wystawy będzie można wziąć udział w warsztatach tworzenia i animacji lalek. 
Pierwsze warsztaty, w sobotę 18 października, poprowadzą Grażyna Rigall – autorka wielkoformatowych maskotek towarzyszących poprzednim edycjom „Spotkań”, oraz artystka z Estonii Tiia Mets – ilustratorka i twórczyni lalek.  
Warsztaty dla dzieci poprowadzą także artyści z Litwy.

Publikacje
Podczas 9. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów zaprezentowane zostaną – towarzyszące tej edycji projektu – publikacje: słowniczek wiedzy o teatrze lalek dla najmłodszych oraz książka o twórczości Adama Kiliana.

Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Gdańska.

Za: NCK