17.07 Alternatywne oprowadzanie po Stoczni – prezentacja projektu SLA

17 lipca (piątek)
Godz. 18.00 / Instytut Sztuki Wyspa
Wstęp wolny


Zapraszamy na prezentację projektu Subiektywnej Linii Autobusowej. Udział wezmą, inicjator SLA Grzegorz Klaman i przewodnik, były stoczniowiec Jan Kryger. 

Subiektywna Linia Autobusowa był projektem, w którym dawni pracownicy Stoczni Gdańskiej oprowadzali po swoim miejscu pracy, jego gospodarczej, politycznej a przede wszystkim osobistej, subiektywnej historii. Za każdym razem 33 pasażerów rusza w podróż historycznym „ogórkiem”.

Projekt Subiektywnej Linii Autobusowej (2002, 2009 – 13) to rodzaj spotkania poprzez zaangażowanie osób, świadków, uczestników historii, tych mniej znanych, lecz równie ważnych. Projekt zamierza wydobyć głos wytłumiony, echa, odbicia, szepty, fragmenty wspomnień i relacji, wpisać je w obecną sytuację i przestrzeń miejsca. Tereny dawnej Stoczni gdańskiej są w trakcie transformacji i przebudowy w nową dzielnicę pod nazwą Młode Miasto, wiele konstrukcji i budynków zostanie wyburzonych, dynamicznie zmienia się industrialne otoczenie, projekt pozwala uczestnikom stać się żywymi świadkami transformacji i jej aktywnymi subiektywnymi nosicielami pamiętania na przyszłość.

Bio:

Jan Kryger – pracownik Stoczni gdańskiej w latach 1968-1997 na stanowisku elektromontera na wydziale W4. Obecnie dorywczo pracuje w Stoczni Remontowej i Północnej. Przez 3 kolejne lata sezonowy narrator SLA.

Grzegorz Klaman – artysta, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, prowadzi Pracownię Intermedialną. Zajmuje się instalacją, działaniami w przestrzeni publicznej, sztuką krytyczną, analizującą dyskursywne relacje ciała, władzy i nauki. Od 1984 roku zaangażowany w artystyczne aktywizowanie różnych obszarów Gdańska, takich jak Baraki (1988), Wyspa Spichrzów (1985-1996), dawna łaźnia miejska( od 1992). Współzałożyciel i prowadzący Galerię Wyspa (od 1985) i Fundację Wyspa Progress. Autor monumentalnej realizacji rzeźbiarskiej otwierającej wystawę „Drogi do Wolności” w Stoczni Gdańskiej (2000). W 2002 zakłada i prowadzi Modelarnię, kooperatyw artystów na terenach postyczniowych, tam też w 2004 powołuje z Anetą Szyłak Instytut Sztuki Wyspa, pierwszą niepubliczną instytucje artystyczną w Polsce. Organizator i uczestnik kilkudziesięciu wystaw, pokazów, warsztatów sztuki polskiej oraz światowej.

Organizator: Stowarzyszenie Arteria
Partnerzy: Instytut Kultury Miejskiej (Polska) | Archiwum Historii Kobiet Narodowej Biblioteki Islandii (Islandia) | Oslo and Akershus University College (Norwegia)
Współpraca: Metrpolitanka
Patronat: Platforma Kultury, Radio Gdańsk.

Projekt „Stocznia jest kobietą – projekt seniorek i seniorów” realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.