17.03 Światowy Dzień Opowiadaczy 2016

Tematem tegorocznego święta są silne kobiety, o których opowiadać będą Elżbieta i Groszek Stanilewicz. Gość specjalny – Natalia Grzebała – zatroszczy się o oprawę muzyczną wieczoru.

Termin: 17.03.2016 r., godz. 19.00
Miejsce: Biblioteka Oliwska

Światowy Dzień Opowiadaczy jest globalnym świętem sztuki gawędziarstwa, obchodzonym co roku 20 marca. W okresie równonocy wiosennej, a na półkuli południowej – jesiennej, spotykamy się by gawędzić i słuchać, oplatając w ten sposób opowieścią w różnych językach, ale na wspólny temat, całą Kulę Ziemską. Od kilku już lat Biblioteka Oliwska dołącza się do jedynego w swoim rodzaju międzynarodowego święta. Aby uświetnić spotkanie, do Łowców Słów dołączy gość specjalny: Natalia Grzebała – Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, wokalistka i kompozytorka. W 2013 r. wydała debiutancką płytę „Piórko” z autorskimi kompozycjami do wierszy trójmiejskiej poetki Barbary Piórkowskiej.

Elżbieta i Groszek Stanilewicz, inicjatorki powstania grupy „Łowcy Słów”. Wieloletnie słuchaczki i propagatorki ożywiania zapomnianej sztuki opowiadania. Miłośniczki baśni i ciekawych historii przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Bywamy w Domach Kultury, szkołach, bibliotekach… Wchodzimy na sceny teatralne i kawiarniane – jesteśmy tam, gdzie zmęczeni masową kulturą słuchacze czekają na czar bezpośredniego kontaktu z żywym słowem, tradycją znaną i cenioną od pokoleń – opowiadaniem …

…. Bo sztuka opowiadania to jedna z najstarszych, przypisanych człowiekowi zdolności. Wskrzeszając baśnie, legendy, przypowieści z całego świata, zapraszamy w egzotyczne podróże ze słowem – jedynym od pradziejów przekaźnikiem uniwersalnych prawd.

Groszek Stanilewicz romanistyka na UŁ; warsztaty dramy I , II stopnia; kurs Pomocy Socjoterapeutycznej Dzieciom Rodzin z Problemami Alkoholowymi 2010r; Edukacja Wczesnoszkolna i Przedszkolna na GWSH(2013r.); warsztaty słowa żywego u Jihad Darwiche (Francja); wolontariat przy Fundacji Dr Clown i PSOUU; członek zespołu muzycznego REMONT POMP;  gdański wolontariusz roku 2014r. Od 2009r. prowadzi lekcje francuskiego w Przedszkolu Kota Edwarda.

Laureatka  francuskojęzycznych konkursów literackich organizowanych przez KUL (2001,2002). W tym okresie został napisany HUMANUS – pierwsza baśń, która doczekała się publikacji  (2012r). Podczas pobytu na Węgrzech, w 2009r. powstał UMEME CHANGA, który z kolei na publikację czekał do 2015r. Od 2010 roku, jako ½ grupy Łowcy Słów, zajęła się krzewieniem sztuki opowiadania.

Elżbieta Stanilewicz – mgr farmacji, kosmetyczka ( makijaż artystyczny dla dzieci od 1989 r. ) – wykładowca zawodowy w technicznych i wyższych szkołach kosmetycznych. – wieloletnia praca ze szkolnym kółkiem teatralnym w Łodzi i we Francji – warsztaty opowiadaczy Toruń 2010 r, Francja 2011 r. – wielokrotne prowadzenie warsztatów słowno-artystycznych dla dzieci ( Muzeum Etnograficzne, NCK, biblioteki, Muzeum Archeologiczne, Centrum Kota Edwarda ….) – współpraca z osobami niepełnosprawnymi Gdańsk, Zylina

Łowcy Słów – grupa opowiadaczy.