16.07 Turandot na Targu Węglowym

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza wszystkich miłośników opery na Targ Węglowy w Gdańsku.

Termin: 16.07.2016, godz. 20.00
MIejsce: Targ Węglowy
Wstęp wolny

Decyzją widzów i czytelników portalu Trojmiasto.pl pokazany zastanie zapis spektaklu „Turandot” Giacomo Pucciniego, wystawionego w 2008 roku w Palau de les Arts Reina Sofía w Walencji (Hiszpania).

Opera prezentowana będzie w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami, na ekranie diodowym ustawionym na Targu Węglowym, a towarzyszyć jej będzie komentarz operowego eksperta Jerzego Snakowskiego oraz Katarzyny Hołysz, sopranistki i mezzosopranistki współpracującej m.in. z Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Łódzką i Operą Bałtycką.

Szczegóły inscenizacji przybliża Jerzy Snakowski:

Chińska księżniczka na skutek traumatycznych doświadczeń rodzinnych jest zdeklarowaną singielką. Wyjdzie za tego, który rozwiąże zadawane przez nią zagadki. Czyli za nikogo, bo żaden z panów nie jest w stanie dorównać jej intelektem. Niczym samce modliszek tracą (i to dosłownie) głowy przy próbie zbliżenia się do Turandot. Do czasu, aż u bram Zakazanego Miasta pojawia się tajemniczy Książę i towarzyszący mu ślepiec z opiekunką.

Ta inscenizacja może zainteresować nie tylko melomanów i wielbicieli wokalu (w partii tytułowej – fenomenalna, obdarzona chyba strunami głosowymi ze stali – Maria Gulegina), ale także kinomanów. Przygotował ją Chen Kaige (Złota Palna w Cannes za „Żegnaj, moja konkubino”), który za cel postawił sobie stworzenie rozbuchanego widowiska z monumentalną i piękną scenografią, w której jednak nie gubią się najsubtelniejsze emocje bohaterów. I udało mu się to w 100%! A wizytówką tej opery jest tenorowa aria „Nessun dorma”, która kradnie serca najtwardszych „antyoperowców”.

Giacomo Puccini, Turandot | Spektakl z Palau de les Arts Reina Sofía w Walencji (Hiszpania).
Reżyseria: Chen Kaige, dyrygent: Zubin Mehta.
Orquestra de la Comunitat Valenciana, Cor de la Generalitat Valenciana.W głównych partiach: Maria Gulegina (Turandot), Marco Berti (Calaf), Alexander Tsymbaljuk (Timur), Alexia Voulgaridou (Liu), Javier Agulló (Altoum).
Spektakl z 2008 roku. Czas trwania: 120 minut.
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Kultura Dostępna 2016