15-18.01 V Dni Muzyki Nowej

Zamysłem V edycji Dni Muzyki Nowej jest prezentacja twórców spoza mainstreamu, bez zagłębiania się w pozorne granice stylistyczne.

Termin: 15-18.01.2015

Miejsce: Klub Żak

FB

Na Festiwalu pojawią się artyści umiejących przekuć bogactwo tradycji muzycznych na indywidualny język muzyczny, którzy odczarowują stereotypy „niedostępności” muzyki współczesnej.

Tegoroczna edycja Dni Muzyki Nowej będzie koncentrować się wokół możliwości wykorzystywania głosu we współczesnych kompozycjach, a także na tym, jak na styku różnych gatunków powstaje nowa muzyczna jakość.

Twórcze dialogowanie pomiędzy wokalem a instrumentami zaprezentują dwa duety – CHARLOTTE HUG i FREDRIC BLONDY oraz SIDSEL ENDRESEN i JAN BANG. Ci pierwsi w bardziej tradycyjnej formie, w której głos spotka się z fortepianowymi improwizacjami; ci drudzy w nieco uwspółcześnionej wersji, kiedy dźwięk wydawany z wnętrza ludzkiego ciała będzie kontrastować z brzmieniem elektroniki.

ALESSANDRO BOSETTI odważnie eksperymentuje z elektroniką i głosem, tworzy awangardowe, nieco surrealistyczne kompozycje. Jego solowa twórczość stoi niejako w opozycji do muzyki NEUE VOCALSOLISTEN, kilkuosobowego ensemble, który na finał festiwalu uwypukli istotność ludzkiego głosu we współczesnej muzyce.

Po raz pierwszy po premierze płyty CATALOGUE DES ARBRES MICHAŁ JACASZEK i KWARTLUDIUM, na publicznym koncercie muzycy pokażą, w jaki sposób nagrania terenowe i instrumenty klasyczne mogą współgrać, tworząc barwną dźwiękową audiosferę. KATARZYNA BOREK & VOJTO MONTEUR dokonują stylistycznej wolty na dziełach klasyków. Ich spojrzenie na twórczość Claude Debussy’ego, Fryderyka Chopina czy Henryka Mikołaja Góreckiego daleka jest od sztywnego trzymania się wierności oryginałom. Dzięki brzmieniu fortepianu i elektronice, dwójka muzyków tworzy własną wizję muzyki, czasem mocno zanurzonej w klasyce, ale często bardzo mocno elektronicznej i współczesnej. Obok nich na scenie wystąpi artysta wizualny Tomek Tekturka Spera. Jego twórczość związana jest z nowymi mediami. Projektuje na potrzeby druku i internetu. Reżyseruje krótkie formy wideo, jako Vj tworzy wideo live act’y.

JACEK MAZURKIEWICZ poszerza spektrum brzmieniowe kontrabasu, wykorzystując masę efektów i looperów, które sprawiają, że ten klasyczny instrument brzmi niczym współczesna szafa grająca. Zwieńczeniem festiwalu będzie koncert grupy zaliczanej do jednych z najważniejszych europejskich przedstawicieli elektroniki. Niemieckie trio TO ROCOCO ROT z jednej strony intrygująco bazuje na muzycznym minimalizmie, a z drugiej w specyficzny sposób nawiązuje do tradycji muzyki krautrockowej. Jak zaznaczają twórcy, styczniowa trasa jest ostatnią w ich karierze – potem zespół kończy działalność, więc z całą pewnością nie można tego występu ominąć.

Kuratorami DMN są – trójmiejski muzyk jazzowy, wibrafonista Dominik Bukowski oraz Jakub Knera, dziennikarz muzyczny, redaktor magazynu popupmusic.pl i autor strony noweidzieodmorza.com, dedykowanej trójmiejskiej scenie muzycznej.

V DNI MUZYKI NOWEJ / 2015 / PROGRAM / Klub Żak

www.klubzak.com.pl
facebook.com/DniMuzykiNowej

15.01.2015 / G.20.00
ALESSANDRO BOSETTI (Włochy) / MIRROR MASK / po raz pierwszy w Polsce
Alessandro Bosetti – voice, electronics
JACASZEK & KWARTLUDIUM / CATALOGUE DES ARBRES / premiera
Michał Jacaszek – electronics / Dagna Sadkowska – violin / Michał Górczyński – clarinets / Piotr
Nowicki – piano / Paweł Nowicki – vibraphone, percussion

16.01.2015 / G.20.00
KATARZYNA BOREK & VOJTO MONTEUR / TEMPUS FANTASY
Katarzyna Borek – piano / Vojto Monteur – electronic, guitar / Tomek Tektura Spera – vj
CHARLOTTE HUG & FREDERIC BLONDY (Szwajcaria / Francja)
Charlotte Hug – viola, voice / Frederic Blondy – piano

17.01.2015 / G.20.00
JACEK MAZURKIEWICZ 3FONIA / CHOSEN POEMS
Jacek Mazurkiewicz – double bass
SIDSEL ENDRESEN & JAN BANG (Norwegia) / po raz pierwszy w Polsce
Sidsel Endersen – voice / Jan Bang electronics

18.01.2015 / G.20.00
NEUE VOCALSOLISTEN (Niemcy) / prawykonanie
TO ROCOCO ROT (Niemcy) / INSTRUMENT / polska premiera
Stefan Schneider – bass guitar / Robert Lippok – guitar, electronics / Ronald Lippok – drums, effects

04.12.201422.49.39_big

KARNETY I BILETY

GRUDNIOWE PROMOCJE – sprzedaż tylko w Żaku:

1. Kup KARNET na DNI MUZYKI NOWEJ na MIKOŁAJA: 4 dni festiwalowe za 60 zł (w sprzedaży do 6.12.204 lub do wyczerpania puli)

2. Kup KARNET na DNI MUZYKI NOWEJ pod CHOINKĘ: 4 dni festiwalowe za 80 zł (w sprzedaży do 23.12.204 lub do wyczerpania puli)

KARNETY i BILETY / w sprzedaży od 2.02.2015
 20 zł – zniżka na KARTĘ DUŻEJ RODZINY*
 25 zł – ulgowe dla studentów, uczniów, seniorów*
 35 zł – super zniżka na KARTĘ DO KULTURY*
 45 zł – bez zniżek
 110 zł – karnet 4 dniowy

* Sprzedaż karnetów wyłącznie w Klubie Żak, za okazaniem ważnej legitymacji oraz właściwej Karty przy zakupie biletów (1 karta / legitymacja – 1 karnet).
Sprzedaż karnetów i biletów bez zniżek przez sieć Eventim.pl (on-line oraz w ich punktach sprzedaży – m.in. w Empikach, sklepach MediaMarkt) zgodnie z regulaminem sieci. Kupując karnety w punktach sprzedaży sieci Eventim.pl należy podać nazwę sieci (Eventim).
Bilety na dany dzień obejmują wszystkie koncerty danego dnia.

Zakupione KARNETY NA CAŁOŚĆ (wszystkie rodzaje) należy wymienić w kasie Klubu Żak w terminie od 9.01.2015 do dnia pierwszego koncertu na właściwe karnety upoważniające do wstępu na wszystkie koncerty do Klubu Żak.

Kasa Klubu Żak jest czynna w g.15.00 – 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt i rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl, tel. (tylko w godzinach pracy Kasy KŻ): 58 344 05 73 w.117