14-31.08 Zrozumieć Sierpień, Dzielnice

Zrozumieć Sierpień

to obywatelskie obchody Sierpnia ’80 w gdańskich dzielnicach. Na zaproszenie Europejskiego Centrum Solidarności do akcji włączają się osoby prywatne, organizacje pozarządowe i samorządowe placówki kulturalne. Podczas letnich wakacji w dzielnicach odbywają się m.in. warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz zajęcia dla dorosłych, zawiązał się chór mieszkańców, powstają dzielnicowe albumy wspomnień, trasy zwiedzania i okazjonalne gazety… Finał akcji ma miejsce zawsze w sierpniu podczas dzielnicowych, rodzinnych festynów.
W 2014 roku do projektu przystąpiło siedem gdańskich dzielnic i dwie wspólnoty: Biskupia Górka, Brzeźno, Siedlce, Nowy Port, Orunia, Stogi + Krakowiec oraz Sąsiedzi Stoczni i mieszkający w Trójmieście emigranci.
I tak pielęgnujemy pamięć o wydarzeniach, które dały podwaliny wolnej Polsce i powracamy do idei solidarności przez małe „s”, która poprzez współdziałanie ludzi, wzajemne zaufanie i wyjście poza własne potrzeby w celu budowania dobra wspólnego, była najważniejszą wartością Sierpnia ’80.