14-22.07 Wrocław w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Wizyta na Pomorzu realizowana jest w ramach Koalicji Miast dla Kultury – projektu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. 

Niepowtarzalny „wodny” spektakl teatralny, „luxusowy” wernisaż prac i wystawa twórczości Tadeusza Różewicza – to wszystko już od 14 lipca będzie do zobaczenia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim!

Jaki jest Wrocław? Co tworzy jego genius loci? Na te pytania odpowiedzą wrocławscy artyści podczas zbliżającej się wizyty w Gdańsku. Wszyscy, którzy pojawią się w dniach 14 – 22 lipca w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zobaczą trzy wyjątkowe odsłony twarzy Wrocławia.

Historia z wielkiej wody wzięta

Nierozerwalną częścią historii Wrocławia jest wspomnienie powodzi tysiąclecia, z którą miasto zmagało się w lipcu 1997 roku. To wydarzenie, na zawsze zmieniło Wrocław i wrocławian. Właśnie o przemianie jaka zaszła w mieszkańcach opowiada spektakl „Wielka Woda” w wykonaniu teatru Ad Spectatores. Według twórców walka z kataklizmem, który nawiedził miasto była symbolicznym zakończeniem procesu oswajania się i adaptacji nowych mieszkańców. Ludzie bronili przed żywiołem własnego dorobku i miejsca na ziemi. Teraz tę historię, w niekonwencjonalnej formie, będzie można zobaczyć w GTS już 22 lipca na godz. 22.00.

Poeta w służbie miastu

Tadeusz Różewicz był poetą bardzo mocno związanym ze stolicą Dolnego Śląska. We Wrocławiu mieszkał od lat 60 ubiegłego wieku odciskając na mieście swoje piętno. Utwory Różewicza przepełnione są empatią i wyrozumiałością, czyli cechami tak potrzebnymi w dzisiejszym świecie. Podczas wystawy mieszkańcy Trójmiasta będą mogli poznać wiersze z ostatniego okresu twórczości wielkiego polskiego poety, które zaprezentowane zostaną w wśród obrazów i dzieł plastycznych.

Wrocławski Luxus nad Bałtykiem

Trzecią odsłoną Wrocławia będzie prezentacja dzieł plastycznych wrocławskiej grupy „Luxus”. Artyści związani ze środowiskiem kontrkulturowym końcówki lat 70 przez wielu krytyków uznawani są za jedno z najważniejszych zjawisk artystycznych w polskiej sztuce przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Dzięki zaangażowaniu, twórczość grupy „Luxus” nakłania do refleksji nad postrzeganiem otaczającego nas świata.
Dzieła zostaną zaprezentowane razem z twórczością Tadeusza Różewicza w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Obie wystawy będą dostępne od 14 do 22 lipca.
Początek: wystawa: 14-22 lipca 2016,
spektakl: 22 lipca 2016, godz. 22:00
Miejsce: Dziedziniec Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
Bilety: wstęp wolny

logo-esk