13.06-30.09 Codzienność: Wystawa główna Alternativy 2014

ALTERNATIVA 2014: CODZIENNOŚĆ – OTWARCIE WYSTAWY GŁÓWNEJ

13 czerwca (piątek)
Godz. 19:00 / Hala 90B, tereny dawnej Stoczni Gdańskiej

Wstęp wolnyInstytut Sztuki Wyspa i Fundacja Wyspa Progress zapraszają na tegoroczną edycję wystawy głównej Alternativa w Hali 90B na dawnych terenach Stoczni Gdańskiej. Wystawa Codzienność przygotowana przez kuratorki Beatrice Josse i Anetę Szyłak to uwaga poświęcona drobnym gestom, powtarzalnym czynnościom, ulotnym formom, codziennym obowiązkom, intymnym chwilom i znikającym słowom.W wystawie biorą udział Chantal Akerman, Helena Almeida, Maria Thereza Alves, Emanuelle Antille. Kader Attia, Patty Chang, Edith Dekynd, Alicia Framis, Yona Friedman, Marco Godinho, Rebeen Hamarafiq, Maria Laet, Hiwa K, Alicja Karska i Aleksandra Went, Igor Krenz, Honorata Martin, Anette Messager, Gianni Pettena, Ed Pien, Józef Robakowski, Martha Rosler, Raeda Sa’adeh, Ania Witkowska oraz Julita Wójcik.

Poza wystawą w Hali B90 interwencje artystyczne autorstwa Elżbiety Jabłońskiej, grupy Lendlabor oraz Jacka Niegody znajdują się w jej otoczeniu oraz na terenie wokół Instytutu Sztuki Wyspa. Zapraszamy do ich odkrywania. Mobilizujemy do czujności.

Na otwarciu wystawy odbędzie się angażujące publiczność działanie Barbary Gamper oraz odtworzenie performansuHeleny Almeidy przez Annę Kalwajtys z zespołem. Grupa osób realizująca pracę nada ostateczny kształt Papierowi“ Gianni Petteny. Na wystawie znajdziemy dzieła zapraszające do naszego bezpośredniego udziału – w pracy Alicii Framisbędziemy mogli niewidocznym atramentem zapisać i pozostawić nasze życzenia. Na ulicach Gdańska spostrzeżemy Jean-Christopha Normana piszącego kredą na asfalcie i chodnikach.

Ta subtelna i taktyczna zarazem codzienność, znana z pism Lefebvre’a i de Certeau, pokazana zostaje na tle innych wystaw Alternativa, rozłożonych w czasie analiz strategicznych zagadnień politycznych, społecznych i ekonomicznych, takich jak trwająca do 15 czerwca wystawa Olivera Resslera Wizje polityczne. Świat od nowa, rozpoczynająca się w lipcu ekspozycja Innym sposobem oraz zaplanowana na jesień i zimę indywidualna prezentacja Hito Steyerl Abstrakt.
Na wystawę główną zapraszamy codziennie z wyjątkiem poniedziałków od godz. 11.00 do 18.00 aż do 30 września.

www. wyspa.art.pl
www.alternativa.org.pl

Alternativa 2014 to wielomiesięczny program wystaw i wydarzeń realizowany w tym roku pod hasłem Błędnik Codzienności, w którym przyglądamy się praktykom życia codziennego przenikającym poprzez systemowe ograniczenia i restrykcje.

Alternativa 2014 powstają we współpracy między Instytutem Sztuki Wyspa/Fundacją Wyspa Progress a Miastem Gdańskiem oraz kolekcją Frac Lorrain w Metz. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem Alternativa 2014 jest Grupa Azoty SA.

Materiał nadesłany