12.01-17.04 Wystawa „Na Gdańsk zdecydowałem się od razu” w Domu Uphagena

MHMG w Domu Uphagena zaprezentuje sylwetki i przedmioty należące do 14 ekspatriantów, których losy wpisują się w szerszy problem – korzeni tożsamości współczesnych gdańszczan.

Termin: 12.01-17.04.2017
Miejsce: Dom Uphagena

Wystawa powstała dzięki współpracy Muzeum Historycznego Miasta Gdańska z Towarzystwem Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

– Celem wystawy nie jest ukazanie samego zjawiska tzw. repatriacji, lecz losów poszczególnych ludzi je tworzących. Będzie to pierwsza tego typu prezentacja w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska, które do tej pory w swojej działalności wystawienniczej i wydawniczej nie podejmowało szerzej tematyki powojennych przesiedleń, a przecież to właśnie Kresowianie przybyli do naszego miasta po 1945 r. i w nowej, obcej rzeczywistości – na miarę możliwości danych przez odziedziczone po Niemcach środowisko kulturowe – tworzyli Gdańsk od nowa – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.

Wśród bohaterów wystawy znajdą się m.in. były dyrektor PAN Biblioteki Gdańskiej prof. Zbigniew Jan Nowak, profesor Akademii Medycznej w Gdańsku Michał Reicher, powieściopisarka i poetka Eugenia Kobylińska-Masiejewska czy Franciszek Duszeńko – rzeźbiarz, profesor PWSSP oraz wielu innych, którzy włożyli wkład w rozwój powojennego Gdańska.

– Aby lepiej zaprezentować wybrane przez nas postacie, sięgnęliśmy do domowych archiwów, przedstawimy fotografie z rodzinnych albumów oraz inne przechowywane pamiątki. Życiorysy Polaków z Kresów to historie patriotów – społeczników, uczestników walk z bolszewikami, ale też intelektualistów. Najważniejszy jest jednak wkład w odbudowę powojennego Gdańska. Nasze Muzeum jest otwarte na współpracę i poprzez prezentowaną w Domu Uphagena wystawę zapraszamy Kresowian do dzielenia się z nami informacjami czy też własnymi przeżyciami. Możemy także utrwalić fotografie, pocztówki oraz inne przedmioty dzięki naszej Pracowni Digitalizacji, utrwalając kresowe dziedzictwo Gdańska – mówi Janusz Dargacz, jeden z kuratorów wystawy.

Fot. mat. prasowe MHMG
Za: !Pomorskie.eu