Do 11.11 Wystawa z okazji 1050-lecia chrztu Polski

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku i Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zapraszają na cykl wydarzeń związanych z rocznicą chrztu Polski.

Arche-fakty
prace Janusza Dembowskiego
i
Artefakty
eskponaty Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

Miejsce: Centrum Św. Jana
Wstep wolny

Janusz Dembowski (ur. w 1953 r.) — ukończył Wydział Rzeźby w Liceum Plastycznym im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Studiował na Wydziale Malarstwa, Rzeźby i Grafiki w PWSSP w Gdańsku; dyplom z malarstwa uzyskał w 1980 roku w pracowni Jerzego Zabłockiego.

Artysta miał szereg wystaw w kraju i za granicą. Jego twórczość to realizacja i ekspresja poetyckich wizji dotyczących otaczającej go rzeczywistości. Swoje prace komponuje z materiałów naturalnych, takich jak czarny dąb i kamień — te dwa naturalne materiały tak zafascynowały Janusza Dembowskiego, że stworzył z nich „Arche—Fakty”. Dembowski staje się archeologiem, wydobywa na powierzchnię zapomniane — zdawać by się mogło minione, zaprzeszłe, ale jakże aktualne — Wszechobecne. Wydobyć — zapisać, przekazać innym — oto cel archeologa-artysty. Pęknięcia na czarnym dębie zapraszają go do komponowania i odkrywania drzewa na nowo. Kamienie wymuszają podejście formalno-rzeźbiarskie. Rzeźbiąc »twarz« chce sprowokować myślenie patrzącego, skierować je na temat człowieka, spraw z nim związanych, a nie opis głowy jako części anatomicznej. Kamień to nie tylko surowiec. Toczony przez tysiące lat, wyklepywany przez czas — jest już zapisem przeszłości.

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku także prezentuje przeszłość: wytwory rąk ludzkich, autentyczne świadectwa życia w czasach Mieszka i św. Wojciecha — „Artefakty”. Obie części wystawy w Centrum św. Jana stanowią artystyczno-naukowy hołd dla naszych pradziadów.

21-22 października 2016 odbędzie się również konferencja naukowa konferencję naukową 1050. Rocznica Chrztu Polski. Wydarzenie historyczne, religijne, kulturowe i społeczne

Miejsce: Ratusz Staromiejski, Sala Mieszczańska, Gdańsk, ul. Korzenna 33/35

organizatorzy: Gdańskie Towarzystwo Naukowe, Miasto Gdańsk, Polska Akademia Nauk Oddział w Gdańsku, Polska Akademia Umiejętności Stacja Naukowa w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

arche-fakty-i-artefakty_plakat