11.03-15.05 Atelier Nowosielskich – wystawa ceramiki w MNG

Wystawa jest prezentacją bogatej i różnorodnej twórczości dwojga artystów, którzy stworzyli własną wizję świata i sztuki.

Termin: 11.03-15.05.2016 r., wt.-nd. 10.00-17.00
Miejsce: MNG Oddział Zielona Brama
Bilety: 6-10 zł

FB

Wystawa jest prezentacją bogatej i różnorodnej twórczości dwojga artystów, którzy stworzyli własną wizję świata i sztuki. Wśród wielu dyscyplin artystycznych, którymi zajmowali się Hanna i Leszek Nowosielscy, ceramika była tą najważniejszą.

Zaczęli od dekorowania naszkliwnego gotowych wyrobów porcelanowych (pater, wazonów i serwisów) z wytwórni przemysłowych w Ćmielowie, Wałbrzychu czy Chodzieży. Następne realizacje były związane z architekturą – rozbudowane kompozycje reliefowe złożone z wielu ceramicznych paneli o charakterze narracyjnym oraz abstrakcyjnym, zarówno monumentalne (Bitwa pod Wiedniem, Zwycięstwo pod Wiedniem, Biesiada, Bachanalia czy Hiroszima), jak i kameralne (abstrakcyjne Kompozycje, cykl Cyrk). Uzupełnieniem eksperymentów formalnych z fakturą są obrazy Leszka z nurtu abstrakcji niegeometrycznej.

Hanna Modrzewska-Nowosielska specjalizowała się w ceramicznej rzeźbie kameralnej – na wystawie ujrzymy figurki z cyklów: Balet/ Taniec, Kostiumologia, Fauny i Nimfy, Holokaust, a także oryginalne formy-wazony inspirowane kształtami natury.

To pierwsza tak bogata prezentacja twórczości Hanny i Leszka Nowosielskich na Pomorzu. Na ekspozycji zobaczymy około 90 prac z kolekcji rodziny artystów oraz jedną ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku. To Kompozycja ceramiczna zakupiona po Międzynarodowej Wystawie Ceramiki w 1973 roku (ekspozycja w Pałacu Opatów w Oliwie; Leszek był uczestnikiem trzech Triennale – w 1970, 1973, 1976 roku).

Innym akcentem „gdańskim” jest obraz namalowany przez Leszka Nowosielskiego w odniesieniu do wydarzeń Grudnia’ 70, również pierwszy raz pokazywany w Gdańsku.

Niewątpliwie oryginalnym dziełem, jakie stworzyli, był Dom-Galeria z pracownią, otoczony ogrodem, w którym również eksponowali swoją twórczość. Chcemy odtworzyć klimat ich świata i pokazać między innymi warsztat artystów: zachowane formy do wypalania ceramicznych paneli, drobne elementy gliniane (charakterystyczne dla Nowosielskich motywy dekoracyjne), narzędzia i materiały, jak również dyplomy, nagrody i plakaty ich licznych wystaw.

Wystawę w trakcie jej trwania wzbogacą: program edukacyjny (warsztaty plastyczne i lekcje muzealne) oraz wydarzenia towarzyszące, jak wykłady i prelekcje. Przygotowany został także katalog wystawy Atelier Nowosielskich. Ceramiczny świat Hanny i Leszka Nowosielskich (teksty: Wojciech Bonisławski, Elżbieta Modrzewska-Manno, prof. Juliusz Chrościcki, prof. Andrzej Rottermund, Joanna Szymula-Grygiel).

Kuratorka wystawy: Joanna Szymula-Grygiel

Współpraca: Elżbieta Modrzewska-Manno