10-14.05 Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku

Zbliża się trzecia edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci – największego europejskiego festiwalu poświęconego wyłącznie literaturze dla najmłodszych.

Termin: 10-14.05.2016 r.
Miejsce: Gdańsk
Bilety: zapisy: rejestracja@fldd.pl

FB

Program

Motywem przewodnim trzeciej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci są podróże. Po małych i dużych ojczyznach. W czasie i przestrzeni. Daleko i blisko. Będzie okazja, aby zajrzeć do przeszłości, wybiec w przyszłość, przypomnieć to, co zapomniane, odkurzyć tradycje i przybić piątkę z etnografią. Organizatorzy udowodnią, że dawne nie musi być nudne, za to może być fascynujące i… nowoczesne. Nie zabraknie ważkich pytań o tożsamość i sens istnienia.

Kierunek festiwalowym wędrówkom wyznaczy przede wszystkim wyśmienita i starannie dobrana literatura, ale nie zabraknie innych dziedzin sztuki, bo Festiwal Literatury dla Dzieci stawia na ich korespondencję i wzajemne oddziaływania.

W Gdańsku Festiwal rozpocznie się od wernisażu wystawy prac i urodzinowego benefisu Bohdana Butenki – mistrza ilustracji, który opowie skąd wziął się Gapiszon i inne jego postacie. Kolejne wydarzenia to warsztaty: animacji poklatkowej, typograficzne, plastyczne, literackie, konferencja dla nauczycieli przedszkolnych, wczesnoszkolnych i bibliotekarzy, spotkania z pisarzami: Jarosławem Mikołajewskim, Barbarą Gawryluk, Oscarem Brenifierem, Grażyną Bąkiewicz, Pawłem Beręsewiczem, Anną Kańtoch, głośne czytanie, rozmowy, koncert, przedstawienia teatralne i gra miejska.

Festiwal Literatury dla Dzieci rzuca rękawicę spadającemu na łeb i szyję czytelnictwu. Na przekór druzgocącym statystykom i ponurym prognozom, organizatorzy chcą wychowywać nowe pokolenia czytelników. Udowodnić, że czytanie książek nie jest passé, że z literaturą i w literaturę można się świetnie bawić.

Istotne jest kształtowanie czytelniczych zwyczajów najmłodszych i pielęgnowanie prawidłowych nawyków, u tych którzy już zdążyli połknąć literackiego bakcyla. Festiwal chce inspirować do sięgania po kolejne tytuły i nowych autorów. Naturalnie tych najlepszych, bo jednym z nadrzędnych celów wydarzenia jest uczenie wartościowania, a także świadomego i aktywnego czytelnictwa.

Podczas Festiwalu Literatury dla Dzieci przyznawane jest wyróżnienie dla najbardziej wartościowej książki – Nagroda dla Najlepszej polskiej Książki dla Dzieci 2015. W ubiegłym roku było to „Licho i inni” Agnieszki Taborskiej z ilustracjami Lecha Majewskiego. Jaka książka zaskarbiła sobie szczególne względy wśród najmłodszych w 2015 roku dowiemy się na początku czerwca we Wrocławiu.

W pierwszym etapie kapituła (Barbara Gawryluk, Joanna Olech, Justyn Sobolewska, Marta Lipczyńska-Gil, Małgorzata Węgrzycka) oraz członkowie rady programowej: Agnieszka Karp-Szymańska, Szymon Kloska i Łukasz Dębski, wybrało najlepsze książki wydane w minionym roku przez polskich autorów. Pełna lista nominacji. W drugiej turze głos mają najważniejsi odbiorcy literatury – czyli jej czytelnicy. Na swoje typy można głosować już od 10 kwietnia w trakcie internetowego plebiscytu. Nagroda została ufundowana przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016.

Trzecia edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci odbędzie się w: Gdańsku (10-14 maja 2016), Warszawie (18-22 maja 2016), Wrocławiu (30 maja – 5 czerwca) i Krakowie (7 – 12 czerwca 2016). Organizatorami są Fundacja Burza Mózgu oraz Fundacja Czas Dzieci.

Partnerem Festiwalu Literatury dla Dzieci w Gdańsku jest Instytut Kultury Miejskiej.

ww

fot.Bartosz Bańka