8-31.12 Scenograt – wystawa Martyny Dworakowskiej w GAK

Gdański Archipelag Kultury „Wyspa Skarbów” zaprasza 8 grudnia o godz. 18 na wernisaż wystawy Martyny Dworakowskiej – „Scenograt”.

Termin: 8-31.12.2015
Miejsce: GAK „Wyspa Skarbów”
Bilety: wstęp wolny

FB

Scenografia żyje dopóki spektakl jest w repertuarze, dopóki jest publiczność. Później, pozbawiona kontekstu sceny, staje się gratem. Ta wystawa to zapis istnienia obiektów scenicznych i kostiumów, z których większości już nie ma w użyciu. Sfotografowanych póki były. Najczęściej w momencie ich rozkwitu, tuż przed premierą, na próbach generalnych, kiedy to po raz pierwszy są ożywiane. Dziś to już pewnie graty czekające w magazynach na swoje drugie życie, lub utylizację. „Scenograt” to również wspomnienie moich teatralnych podróży i spotkań.

Martyna Dworakowska – scenograf

***

Martyna Dworakowska – ur. 1980 w Białymstoku. Absolwentka scenografii Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze (DAMU), Katedry Teatru Lalkowego i Alternatywnego. Jest autorką scenografii i kostiumów do przedstawień teatralnych w teatrach lalek i teatrach dramatycznych Czech, Polski i Węgier. Projektowała scenografie do przedstawień takich teatrów jak: Teatr Lalek w Györ, Węgry; Teatr Studio Ypsilon w Pradze; Teatr Švandovo Divadlo w Pradze; Teatr Letí w Pradze; Teatr Středočeské Divadlo w

Kladnie; Teatr Reduta w Brnie; Teatr Hadivadlo w Brnie; Teatr Petra Bezruče w Ostrawie; Teatr Zapadočeské Divadlo w Chebie; BiałostoMartyna przy pracycki Teatr Lalek; Teatr Baj, Warszawa; Teatr Maska, Rzeszów; Teatr Lalki i Aktora, Wałbrzych; Teatr Lalki Maski i Aktora Groteska, Kraków; Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, Katowice Teatr Lalek Arlekin, Łódź; Teatr Pinokio, Łódź; Teatr Miniatura,Gdańsk; Teatr Dramatyczny, Białystok.

Bierze udział w projektach zwiazanych z teatrem,modą i muzyką. Współpracowała m.in z zespołem muzycznym Toxique i Xindl X. Dwukrotna stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku za projekt „Tańcząc Polkę w teatrze” i „Laboratorium zabawy”.

Tagi