Wręczono Nagrody Splendor Gedanensis

lZofia Watrak, Paweł Huelle, Anna Witkowska i Adam Witkowski zostali laureatami prestiżowej Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis. Wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury wręczono już po raz czterdziesty drugi.

 

W tym roku do Nagrody nominowanych było 19 twórców i animatorów kultury. Ostatecznie podczas gali 6 marca w Europejskim Centrum Solidarności laur otrzymali:

dr Zofia Watrak – historyk i kurator sztuki – za przygotowanie wystawy malarstwa Rajmunda Pietkiewicza w ramach cyklu „Ocalić od zapomnienia” w Galerii Refektarz w Kartuzach,

Paweł Huelle – Prozaik, poeta, scenarzysta i dramaturg – za książkę pt: „Śpiewaj ogrody”,

Anna Witkowska i Adam Witkowski – małżeństwo multiartystyczne (instalacje, fotografia, design, prace wideo i projekty muzyczne) – za koncepcję kuratorską 6. edycji festiwalu „Narracje” we Wrzeszczu Górnym pt. „mędrzęc i duch”.

Jak co roku Nagrodą uhonorowano również instytucję wspierającą gdańskie wydarzenia kulturalne. Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska za rok 2014 otrzymała Dr Irena Eris S.A.
za wsparcie sponsorskie spektakli premierowych Opery Bałtyckiej i Bałtyckiego Teatru Tańca oraz wyjazdów zagranicznych Bałtyckiego Teatru Tańca.

Tegoroczna gala wręczenia Nagrody odbywała się w nowym miejscu – w auli Europejskiego Centrum Kultury. Uroczystość uświetnił koncert Piotra Bukartyka.

Foto: Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Foto Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

————–

Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis po raz pierwszy została wręczona 4 sierpnia 1973 roku. Jest najstarszym i najistotniejszym wyróżnieniem gdańskim w dziedzinie kultury. Początkowo nazwano ją Nagrodą Miasta Gdańska, potem Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury i Sztuki i w końcu Nagrodą Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”.

Nagroda przyznawana jest „osobom za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury za rok poprzedzający rok przyznania Nagrody”. Od 1999 roku przyznawane są corocznie trzy równorzędne wyróżnienia oraz równolegle z nimi – jeden Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska, nadawany „osobom lub instytucjom znacząco wspierającym działania w obszarze kultury”. Nagrodę oraz Tytuł przyznaje Prezydent Miasta Gdańska na wniosek Kapituły Nagrody i Tytułu, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele środowisk opiniotwórczych, mediów oraz twórcy i laureaci Nagrody za rok poprzedni.

Nagrody Splendor Gedanensis mają wymiar finansowy. Laureaci otrzymują po 10 000 zł. Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska jest nagrodą honorową.

Za i więcej (w tym galeria zdjęć) : www.gdansk.pl