Uroczyste otwarcie Atelier Żaka Bergera

W ponad stuletniej, zabytkowej Willi Żaka Bergera w Sopocie powstała nowa przestrzeń artystyczna adaptowana na potrzeby studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

W miniony czwartek, 21 stycznia nastąpiło oficjalne otwarcie Willi Bergera. Przestrzeń ta była kolebką założonej w 1945 roku Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, a także Szkoły Sopockiej.  To miejsce związane z takimi nazwiskami wybitnych pedagogów, jak: Studnicki, Żuławski, czy Wnuk. Przez lata była okazjonalnie wykorzystywana z okazji festiwali kulturalnych, wystaw artystycznych, czy kręcenia filmów, jednak dopiero teraz pojawił się pomysł na trwałą adaptację tego miejsca. Teraz parter dawnej szkoły zaadaptują studenci pracowni Sztuka w Przestrzeni Publicznej z Wydziału Malarstwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Przestrzeń posłuży za pracownię rysunku, malarstwa, rzeźby, a także jako miejsce warsztatu filmowego oraz sala koncertowa. Rolę warsztatową uzupełni funkcja wystawiennicza – tutaj będzie można oglądać wystawy prac studentów ASP.

Pomysłodawcą projektu jest dr.hab Robert Florczak prowadzący pracownię Sztuka w Przestrzeni Publicznej oraz jego studenci. Ich celem jest przywrócenie atmosfery bohemy, która panowała tutaj w czasach aktywności Szkoły Sopockiej. Willa Bergera ma stać się tyglem wymiany myśli, dyskusji i wspólnej pracy artystycznej. Dzięki takim działaniom studenci ASP zdobędą doskonalsze przygotowanie do pracy i funkcjonowania w środowisku artystycznym.

Sam budynek, którego autor nie jest znany, jest w dość dobrym stanie technicznym, choć wymaga renowacji. Zachowały się oryginalne elementy wyposażenia oraz dekoracji.

Otwarciu nowej przestrzeni towarzyszy wystawa Roberta Sochackiego, Sebastiana Choromańskiego, Emilii Jamrozik i Urszuli Sakowskiej. Prace wymienionych artystów można oglądać do 31 stycznia. Kolejne wydarzenie, na które zaprasza dr Robert Florczak zostanie zorganizowane z okazji tegorocznej Nocy Muzeów.