Plama GAK – projekty nowej siedziby

Klub Plama na gdańskiej Zaspie  od wielu lat boryka się z problemami lokalowymi. Prof. Jacek Dominiczak wychodząc tym trudnościom naprzeciw, zachęcił studentów ASP do stworzenia projektów rozbudowy Plamy.

Klub Plama, mieszczący się przy ul. Pilotów 11 istnieje od blisko 25 lat. Organizowane przez jej pracowników wydarzenia, a zwłaszcza festiwale – FETA i Ogniem malowane, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców oraz przyjezdnych. Jednakże 400 m2, które obejmuje zajmowany przez Plamę pawilon z lat siedemdziesiątych nie wystarcza, aby pomieścić wszystkie jej inicjatywy. Dlatego też prof. Jacek Dominiczak z gdańskiej ASP, prowadzący Pracownię Projektowania Wnętrz Miejskich zadał swoim studentom zadanie stworzenia projektu modernizacji zaspiańskiego klubu. W efekcie powstało siedem wizji rozbudowy. Kwestia jej ewentualnego sfinansowania pozostaje na razie nierozstrzygnięta.

Tak o całym problemie przedstawiciele Plamy piszą na swojej stronie internetowej:

„„Gdyby babcia miała wąsy, toby była dziadkiem” – te słowa niejednego już sprowadziły na ziemię, ale my wbrew temu powiedzeniu i na przekór rzeczywistości lubimy pomarzyć. Wynikiem naszych peregrynacji po krainie fantazji jest wystawa projektów, które powstały pod kierownictwem prof. Jacka Dominiczaka, architekta i wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi Pracownię Projektowania Wnętrz Miejskich. Zadaniem semestralnym studentów profesora było stworzenie projektu rozbudowy i modernizacji budynku „Plamy” – oddziału Gdańskiego Archipelagu Kultury. W efekcie powstało siedem różnych propozycji, a złożoną z nich wystawę można oglądać codziennie w „Plamie”.
Problemy lokalowe „Plamy” przy jej wciąż rozrastającej się działalności dla nikogo nie są niespodzianką. Klub, będąc otwarty na szeroko pojętą aktywność artystyczną (malarstwo, rysunek, grafika, ceramika, teatr, taniec, instalacje, działania w przestrzeni miejskiej) cierpi na chroniczny brak miejsca. Trudności skłoniły nas, aby zmierzyć się z ideą potencjalnej rozbudowy, aczkolwiek pozostającą nadal w sferze marzeń. Z odsieczą przyszli studenci gdańskiej ASP, którzy zachęceni perspektywą „co by było gdyby…”, przedstawili swoje pomysły na „Plamę” – nowoczesną, jasną i przestronną. Swoje projekty zaprezentowały: Aleksandra Volkonovskaya, Anna Lubińska, Kamila Piątkowska, Martyna Rajewska, Monika Szumińska, Natalia Sałamacha, Marta Karpisiak.
Głównym założeniem modernizacji było unowocześnienie obecnej przestrzeni klubu i polepszenie warunków komunikacyjnych, magazynowych oraz użytkowych. Oznaczało to między innymi powiększenie sali teatralnej, wzbogacenie budynku o dodatkowe pracownie dla zajęć stale goszczących w klubowym harmonogramie, a także zachowanie dotychczasowych działań artystycznych w obrębie bryły „Plamy” oraz w przestrzeni do niej przylegającej.
Jak mogłaby wyglądać nowa „Plama”? Czy znalazłoby się w niej miejsce na taras na piętrze? A może kawiarnię? Co klubowicze powiedzieliby na obrotowe ściany? Czy recepcja w centrum budynku ze świetlikami przypadłaby im do gustu? W kształcie jakiej litery powstałaby nowa „Plama”?
Na te wszystkie pytania z pewnością odpowie wystawa projektów przygotowanych przez studentów gdańskiej ASP pod okiem prof. Dominiczaka. Liczymy, że i Wy znajdziecie wśród nich wersję, która przypadnie Wam do gustu. Serdecznie zapraszamy wszystkich marzycieli do „Plamy”, bo… pomarzyć dobra rzecz!

Serdecznie podziękowania dla Jacka Dominiczaka i Katarzyny Krakowiak z gdańskiej ASP za pomoc w zwizualizowaniu marzeń!”

ww