Gdańskie czytanie „Trylogii”, czyli patriotycznie i równolegle

Od 11.00 w Teatrze Wybrzeze i od 12.00 w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Ratuszu Staromiejskim, odbyło się gdańskie, niezamierzenie chyba równoległe, narodowe czytanie „Trylogii”.

O godzinie 11.00 na Scenie Malarnia fragmenty „Trylogii” czytali: Zbigniew OlszewskiMichał Jaros,Małgorzata BrajnerPiotr ŁukawskiMarzena Nieczuja-Urbańska i Katarzyna Kaźmierczak. Czytanie zostało przygotowane pod opieką artystyczną Adama Orzechowskiego. Zdarzenie było okraszone oszczędną, wysmakowaną patriotycznie scenografią. Tworzyły ją głównie szable i… jabłka. W tle tliła się nastrojowa muzyka.

Na w samo południe zaplanowano czytanie w Ratuszu Staromiejskim. Fragmenty z Sienkiewicza czytali: Julia Pietrucha, Violetta Seremak, Rafał Kowal, Zbigniew Jankowski. Dodatkową atrakcją spotkania był quiz, do którego pytania przygotował Władysław Zawistowski –literat/dramaturg, znawca tematu, autor leksykonu „Kto jest kim w Trylogii Henryka Sienkiewicza”, którego egzemplarz był główną nagrodą dla zwycięzcy w quizie.

Szkoda, że  dwa tak dobre pomysły musiały ze sobą rywalizować. Z tej zaskakującej konfrontacji frekwencyjnie zwycięsko wyszedł Teatr Wybrzeże, ale przecież nie o walkę w tym wszystkim chodziło.

Fotorelacja z czytania w Teatrze Wybrzeże

Poniżej kilka zdjęć z ratusza:

08.09.201420.10.43_mini

08.09.201420.11.55_mini

08.09.201420.13.42_mini