„Carmen Funebre” w Gdańsku

Spektakl poznańskiego Teatru Biuro Podróży kierowanego przez Pawła Szkotaka, pamiętny z FETY z 2006 roku ponownie w Gdańsku i to za jedyne 5 złotych. Kto nie widział – obejrzeć musi.Teatr Leśny, 19 lipca 2013, godz. 21.30.

 

motto: W.H. Auden, „The Refugee Blues”

To miasto ma 10 milionów dusz w swoich murach.
Jedni z nich żyją w pałacach, a inni gnieżdżą się w norach.
I tylko dla nas tam nie ma miejsca, nie ma tam dla nas miejsca.
Widziałem tysiącpiętrowy budynek.
Tysiąc miał okien i tysiąc drzwi.
Ale nawet jedno wejście nie było tam nasze.
Na wielkiej stałem równinie, na padającym wciąż śniegu.
10 tysięcy żolnierzy szło tam i nazad w szeregu.
Ciebie szukali i mnie ci żołnierze, szukali ciebie i mnie.

 

Inspiracją do powstania tego przestawienia były nasilające się konflikty etniczne, wybuchy nacjonalizmu i wojna w Bośni. Podczas pracy nad spektaklem członkowie zespołu spotkali się z uchodźcami z byłej Jugosławii. Ich relacje przyczyniły się do powstania uniwersalnych metafor opisujących los wygnańców. W przedstawieniu nielinearna historia rozgrywa się w planie realistycznym oraz metafizycznym.

W „Carmen Funebre” Teatr Biuro Podróży używa spektakularnych środków przyciągających uwagę zarówno doświadczonego widza jak i przypadkowego przechodnia. Szczudła, ogień, efekty świetlne, przejmująca muzyka wywołują lęk i współczucie. W spektaklu używa się niewielu słów, ale sekwencja sugestywnych obrazów wywołuje u widza silne wrażenie.

Carmen Funebre

 

Strona spektaklu

reżyseria: Paweł Szkotak

obsada: Marta Strzałko, Agata Elsner, Jarosław Siejkowski, Tomasz Wrzalik, Bartosz Borowski, Łukasz Kowalski, Piotr Kaźmierczak, Mateusz Kostecki

spektakl premierowy zrealizowany w składzie: Paweł Szkotak; Katarzyna Kacprzak, Marta Strzałko, Sławomir Dadej, Ramiro Ramirez Ibarra, Marcin Liber, Adam Pierzchalski, Andrzej Rzepecki, Jarosław Siejkowski, Bogumił Twardowski

FETA 2006 Biuro Podróży „Carmen Funebre” Jeżeli masz problem z „odpaleniem” filmu, kliknij tutaj.