5-17.02 Nostalgia – wystawa malarstwa Małgorzaty Limon

Galeria Sztuki Warzywniak zaprasza na wystawę Małgorzaty Limon, absolwentki Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Termin: 5-17.02.2016 r., godz. 10.00-19.00, wernisaż: 5.02.2016 r., godz. 18.00
Miejsce: Galeria Sztuki Warzywniak
Bilety: wstęp wolny

FB

Małgorzata Limon urodziła się w Gdańsku w 1986 roku. Jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku; Dyplom (2012) w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego, z aneksem u prof. Cezarego Paszkowskiego.

W 2009, w ramach Programu Erasmus, studiowała na Accademia degli Belle Arti di Brera w Mediolanie, m.in. w pracowni malarstwa prof. Stefano Pizzi. W 2008 roku odbyła miesięczny staż artystyczny w Passau, Niemcy zakończony wystawą w galerii „Kultur Modell”.

Brała udział w Międzynarodowych Festiwalach Artystycznych Forein Drama Festiwal (Ayadin, Turcja) oraz Arte Vento (Cervia, Włochy).

W latach 2010-13 ukończyła szkoły charakteryzacji i wizerunku Beauty Art oraz Magnus Film otrzymując Dyplom Charakteryzatora Teatralnego i Filmowego. Aktualnie pracuje jako charakteryzator w gdańskim ośrodku Telewizji Polskiej.

Artystka o nostalgii:

Nostalgia, jeszcze kilkaset lat temu, była postrzegana jako choroba umysłowa (ze względu na jej objawy: brak apetytu, napady płaczu, czasem bezsenność, apatia). Aktualnie naukowcy traktują ją jako sposób radzenia sobie z problemami, trudną rzeczywistością czy samotnością. Czym jest nostalgia dla człowieka? Wydaje mi się, że to jakaś  wewnętrzna potrzeba, może to być potrzeba zmiany, chęć przeżycia swojego życia po raz kolejny. To także tęsknota za czymś nieuchwytnym lub niedostępnym – niespełnione marzenie, które ciągle nam towarzyszy i nie pozwala nam o sobie zapomnieć; mogą być to również przemyślenia dotyczące naszej przemijalności.

Tego rodzaju proces myślenia jest bardzo bliski twórcom: malarzom, rzeźbiarzom, pisarzom, poetom. Bez chwili zastanowienia i bez poddania pod wątpliwość decyzji w naszym życiu, trudno jest poruszyć się dalej… Według polskiej poetki i malarki Kristiany Robb-Narbutt, nostalgia twórcza to ferment artystyczny: „Dla mnie nostalgia jest twórczym fermentem, bez niej nic by nie powstało, żadna sztuka. Ludzie zaczynają pisać o tym, za czym tęsknili albo co sami przeżyli, czyli o obrazach, które zostały utrwalone. Od tego się zaczyna –   z tego się składamy i korzystamy z tego, co jest za nami, co jest mroczne, nieznane nam i gdzieś w nas się znajduje. To wynika z nostalgii bardziej podświadomej“

Przygotowałam serię obrazów, nad którymi pracuję od 2012, gdzie rozwijam temat Nostalgii. Można powiedzieć, że ciągle jest przeze mnie kontynuowany. W pracach tworzonych w roku 2012 uwidocznia się bogactwo kolorów. Moje postacie są częścią świata, pełnego różnego rodzaju bodźców, kolorów i smaków.

Moje postacie chcą na chwilę odpocząć od tego całego przepychu. Przez chwilę zastanowić się lub odszukać własną drogę, własną nostalgię. Próbują na nowo poznać swój własny, wewnętrzny świat. Bogactwo świata zewnętrznego przytłacza je, powoduje problemy ze zdefiniowaniem samego siebie i swoich życiowych potrzeb. Często uciekają w marzenia, sny na jawie, bo tam czują się bezpiecznie, są pogodzone ze sobą. Mogą być kimkolwiek chcą, mogą wymyślać i stawiać sobie cel i zdobywać go również dzięki swojej wyobraźni. Jedyne co je powstrzymuje, to rzeczywistość, która utrudnia wprowadzenie marzeń w życie.

W kolejnych latach (2013-2014) moje obrazy uspokajają się, zaczyna w nich dominować jeden kolor, pojawiają się motywy wody i gór (symbole siły i harmonii). Chaos powoli ucisza się, a moje postacie coraz bardziej skupiają się na sobie. Otoczenie przestaje mieć znaczący wpływ na ich percepcję.

Widać człowieka pogodzonego z naturą, jak również z własnym JA. Nostalgia staje się czymś konstruktywnym, bez rozważań nad upływającym czasem i obezwładniającym poczuciem, że nie da się pójść dalej.

W moich najnowszych pracach można zobaczyć nostalgię w postaci ciszy i ciemności. Postacie pozostają same ze sobą, nic już nie odwraca ich uwagi, są wierne sobie i swoim myślom, wreszcie odnalazły równowagę i spokój. Czarny kolor ma za zadanie wyeksponować to, co jest najważniejsze – człowiek odnajdujący czas na wewnętrzny rozwój. Dzięki temu, staje się lepszą częścią świata, która może więcej zaoferować, niż kiedykolwiek wcześniej.

Nostalgia, zaduma nad życiem, to chwila na poszukiwanie siebie, która czasem pozwala na cofnięcie się, aby zrozumieć wszystkie sytuacje, które zaszły w dotychczasowym życiu. To czasem bolesna podróż po wspomnieniach, które próbujemy zapomnieć lub naprawić. Życie to nieustanne zatrzymywanie się, negowanie wszystkiego i kroczenie dalej, aż do końca.

Ta wystawa, to przede wszystkim poszukiwanie; poszukiwanie własnej drogi we współczesnym świecie, gdzie popularność czy uznanie stało się głównym celem do zdobycia, a nie wewnętrzny rozwój tworzący harmonijną część życia.

Małgorzata Limon – wystawy, stypendia, wyróżnienia:

2014

wystawa malarstwa, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
wystawa malarstwa, Galeria „Wzgórze Zamkowe”, Lublin
wystawa zbiorowa „Spichlerz Sztuki”, Wejherowo
wystawa prac absolwentów Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku (roczniki 2012/2013) Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego

2013

26. Ogólnopolski Przegląd Młodego Malarstwa, Legnica
VII Międzynarodowe Biennale Malarstwa i Tkaniny, Gdynia
wystawa zbiorowa „Spichlerz Sztuki”, Wejherowo
Festiwal Latawców Artystycznych, Arte Vento, Cervia, Włochy
wystawa „Dyplom 2012” , Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
wystawa indywidualna w Bibliotece Uniwersytetu Medycznego w Pałacu Branickich, Białystok

2012

wystawa „Reminiscencje”, Chojnice
obrona dyplomu pt: „Tête-à-tête” (15.10.2012)
Festiwal Artystyczny Forein Drama Festival, Ayadin, Turcja

2011

wystawa „Martwa natura wiecznie żywa”, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Gdańsk
projekt „Otwarty Kurort Kultury”, Sopot
wystawa „Kamień-Papier-Nożyce”, Klub Flisak, Gdańsk
wystawa rysunków „ARTeNATIVE # 12” , Fundacja Wspólnota Gdańska, Galeria e66

2010

wystawa zbiorowa w ramach VIII Międzynarodowego Nadbałtyckiego Triennale Miniatury Tkackiej w Gdyni 2010 „Działania włókna”, Puck
wystawa zbiorowa „Kilka słów o kobietach”, klub, Intro, Gdańsk
wyróżnienie na wystawie pokonkursowej „Pomorska Grafika Roku 2009”, Galeria GTPS „Punkt”, Gdańsk
wystawa „Rozmowy”, Galeria GTPS „Punkt”, Gdańsk
wystawa Malarstwa i Rysunku Katedra ,Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
wystawa prac studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, WBK oddział w Gdańsku
wystawa prac studentów prof. Macieja Świeszewskiego, Gdański Park Naukowo-Technologiczny

2009

wystawa „Nowoczesność kontra Antyk” Kościół Madonna del Rosario Cappellania, Mediolan, Włochy
wystawa gobelinów „Młodzież Wiosna”, Kartuzy
stypendium naukowe Erasmus, Mediolan, Włochy

2008

wystawa Wydziału Grafiki, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
miesięczny staż i wystawa w Kultur Model, Passau, Niemcy
wystawa pracowni Tkaniny Artystycznej prof. Włodzimierza Cygana, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku (studenci i absolwenci Centralnego Muzeum Włókiennictwa), Łódź
wystawa „Defekt”, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Gdańsk
zaangażowanie w pracach Koła Naukowego „3art”

2007

plener studencki, Chmielno

ww