5.06 Kiermasz Kultury w IKM

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz kiermasz książek o mieście, architekturze i kulturze.

Termin: 5.06.2016 r.
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej
Bilety: wstęp wolny, warsztaty z Ruta Urban Garden: 12-30 zł

FB

Program:

godz. 12:00 – 14:00
Warsztaty dla dzieci „przestrzeń spotkania”
prowadząca: Agnieszka Kurkowska. Kto i co lub kogo spotyka w przestrzeni? Czy można spotkać się też z budynkiem i co z takiego spotkania mogłoby wyniknąć? Co może wyniknąć ze spotkania nieznajomych osób? Czy lubisz poznawać nowych ludzi? W jakich miejscach? Wstęp wolny. Zapisy: sien@ikm.gda.pl. Cykl jest przeznaczony dla dzieci w wieku 9-12 lat.
godz. 14.00 – 16.00

Warsztaty: Stwórz ogród na balkonie z Ruta Urban Garden (warsztaty dla dzieci i dorosłych). Wstęp 12,30 zł. Start zapisów 16 maja, godz. 12.00 na stronie. Informacje: sien@ikm.gda.pl

godz. 15.00 – 18.00
Warsztaty: Czytnik dla pieszych i zmotoryzowanych Warsztat lektury miejskiej (warsztaty dla osób dorosłych)
prowadząca: Barbara Piórkowska, pisarka. Bezkrwawe łowiectwo i myślistwo miejskie – podążanie tropami, odkrywanie śladów na słownej ściółce ulic – ten warsztat będzie o tym. Nowa forma zajęć z twórczego czytania/pisania, a jednocześnie coś, co ruszy nie tylko intelekt, ale i instynkt.

Warsztat będzie pomocny wszystkim osobom piszącym lub chcącym coś napisać – przyniesie pomysły na formę przewodnika, prozę, ale też wpis na blogu.Warsztat jest przeznaczony dla młodzieży i dorosłych.Wstęp wolny. Zapisy: sien@ikm.gda.pl

godz. 18.30
Spotkanie o książce „Miasto-ogrodów jutra” z Grzegorzem Piątkiem (Centrum Architektury).

W 1898 roku nieznany nikomu szeregowy brytyjski stenograf Ebenezer Howard opublikował książkę, która radykalnie zmieniła sposób myślenia o mieście i wsi. Wysuwając koncepcję „miasta-ogrodu” zamierzał zmienić bieg cywilizacji i zachęcić ludzkość do zakładania nowych ośrodków miejskich, których organizacja umożliwiałaby funkcjonowanie w harmonii z przyrodą, w społeczności zaangażowanej na rzecz wspólnego dobra, przy całkowitym przebudowaniu relacji społecznych i stosunków własności. Wielka popularność jego koncepcji przyczyniła się jeszcze na początku XX wieku do powstania dwóch miast-ogrodów w Wielkiej Brytanii (Letchworth i Welwyn), Niemczech czy USA oraz wielu inspirowanych nimi dzielnic większych miast, w tym Warszawy.

Informacje o publikacji

Podczas Kiermaszu Kultury przez cały dzień w sieni Instytutu Kultury Miejskiej będą dostępne książki o mieście, architekturze i kulturze w promocyjnych cenach.