24.05 Opowieść o falowcu i inne tajemnice – spotkanie z Moniką Milewską

Galeria Warzywniak zaprasza na spotkanie z cyklu „Oliwska Akademia Sztuki”, które poprowadzi Andrzej Fac.

Termin: 24.05.2016 r., godz. 18.40
Miejsce: Galeria Sztuki Warzywniak
Bilety: wstęp wolny

FB

Monika Milewska (ur. 9 marca 1972 w Gdańsku) – polska eseistka, dramaturg, poetka, tłumaczka i antropolog kultury Absolwentka historii Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie oraz Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales w Paryżu. W latach 2002-2008 adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie. Od 2009 adiunkt w Zakładzie Etnologii Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego. Stypendystka m.in. Ministra Kultury, Ministra Edukacji Narodowej, rządu Francji i rządu Włoch, miesięcznika „Polityka” i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, amerykańskiej Fundacji A. Mellona, International Writers and Translator’s Center w Rodos oraz Baltic Centre for Writers and Translators w Visby. Sekretarz Gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Nominowana do Nagrody Głównej VI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina 2000. Za książkę Ocet i łzy. Terror Wielkiej Rewolucji Francuskiej jako doświadczenie traumatyczne była nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” 2003.
Słuchowisko jej autorstwa „Podróż na Księżyc” otrzymało Grand Prix XV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „Dwa Teatry” w Sopocie w 2015 r.[2]

Autorka esejów:

Ocet i łzy. Terror Wielkiej Rewolucji Francuskiej jako doświadczenie traumatyczne (Słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2002)
Bogowie u władzy. Od Aleksandra Wielkiego do Kim Dzong Ila. Antropologiczne studium mitów boskiego władcy (Słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2012)

Autorka poezji:
Podróż na koniec świata (Żak, Gdańsk 2002)
Papierowe okręty (Nowy Świat, Warszawa 2005)
Płacz komety (Nowy Świat, Warszawa 2012)

Autorka sztuk teatralnych:
Dzieje sławnego Rodryga – premiera w 2008 w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu w reż. Mariana Pecko
Wiewiórka – premiera w 2006 w Teatrze Animacji w Poznaniu w reż. Marcina Jarnuszkiewicza
Podróż na księżyc – premiera w 2014 w Teatrze Polskiego Radia w reż. Anny Wieczur-Bluszcz, z udziałem m.in. Jana Englerta i Jerzego Radziwiłowicza.